Háborús bűn elkövetése miatt a brüsszeli ügyészségen feljelentették Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkárt
Egy francia állampolgár, Patrick Pasin feljelentést tett a brüsszeli ügyészségen J. Stoltenberg NATO-főtitkár ellen, aki a feljelentés idején még a NATO vezetője volt.
A feljelentés elsődleges célja annak bizonyítása, hogy megvolt a hatalma arra, hogy megakadályozza az ukrajnai háború kirobbanását, ám ez nem állt szándékában. Sőt, éppen ellenkezőleg, dokumentumok bizonyítják, hogy a konfliktus szításával hozzájárult a háború kirobbantásához, különösen azáltal, hogy megsértette az ENSZ Alapokmányát, a NATO Alapokmányát, sőt a NATO egyik alappillérét, az integritáspolitikát is.
A panasz azt is igyekszik bizonyítani, hogy nem tartotta tiszteletben a humanitárius jogot, amely Belgium számára különösen kedves, sőt, hogy hozzájárult olyan ellenséges cselekményekhez, amelyek ártottak a Királyságnak, és a belga büntető törvénykönyv hatálya alá tartoznak.
A feljelentő, Patrick Basin, aki a Talma Stúdió igazgatója, számos könyv szerzője, dokumentumfilmek producere és rendezője, filmes oktató a következőkre építette feljelentését:
“2024. január 19-én Jens Stoltenberg, a NATO 2014 óta hivatalban lévő főtitkára a Der Spiegel című német lapnak adott interjújában azt állította, hogy soha nem merült fel sem írásban, sem „a színfalak mögött” folytatott megbeszéléseken, hogy a politikai-katonai szervezet orosz követelésre nem terjesztheti ki határait „kelet felé”, azaz Oroszország felé. “
Patrick Pasin szerint ez szemenszedett hazugság, ugyanis arra vonatkozóan, hogy a NATO erre írásbeli ígéretet is tett, nem is egy alkalommal, érvényes dokumentumokkal rendelkezik, amely dokumentumok különböző helyeken, így a francia külügyminisztérium honlapján, berlini kormány dokumentumokban ma is fellelhetők. Mivel ezekkel a dokumentumokkal bizonyítani tudja Soltenberg állításának hamis voltát, levélben fordult a belga ügyészséghez, hogy tegyen feljelentést a NATO volt főtitkára ellen.
Patrick Pasin szerint az Atlanti Szövetség vezetőjének lehetősége lett volna arra, hogy kezdeményezze a háború de-eszkalációját, ám éppen abban volt érdekelt, hogy a háborút életben tartsa, amiért felelősség terheli, vagyis azért, hogy Európa egyre közvetlenebbül keveredik bele az orosz-ukrán konfliktusba.
A feljelentő szerint Angela Merkel legutóbbi megjegyzései rávilágítottak arra, hogy a háború gyökerét a minszki megállapodásban kell keresni. A minszki megállapodások rejtett célja ugyanis Ukrajna felfegyverzése volt annak érdekében, hogy Oroszországot háborúba kényszerítse és Putyin rendszerét összeomlásához vezesse. A terv azonban kudarcot vallott, a számtalan amerikai és uniós szankció ellenére, amelyek célja az volt, hogy hetek alatt megsemmisítsék Oroszországot. A terv kudarcot vallott, Putyin rendszere nem bukott meg,sőt megerősödött, mivel a világ minden tájáról szövetségesek támogatják.
“Putyin egyre erősebb , mi itt az Európai Unióban viszont hamarosan térdre kényszerülünk” -nyilatkozta.
“Azoknak , akik jóhiszeműen „támogatják az ukrán népet”, tudniuk kell, hogy nincs elnyomottabb és rosszabbul kezelt népesség Európában, olyannyira, hogy a halálozások száma évek óta százezrekkel haladja meg a születések számát. Ez a katasztrofális helyzet annak a kimondatlan és eltitkolt politikai játszmának köszönhető, aminek tényeit a korrupt ukrán rendszer rejtegeti, ami miatt vezetői bűnrészesek egy régóta megírt tragédiában, és ami miatt jogi felelősségre vonhatók. Közben felettünk, európaiak felett ott lóg Demoklész kardja, amely bármikor fejünkre eshet.” – nyilatkozta a Brüsszeli Sajtó Klubban tartott sajtótájékoztatóján.
A belga bíróságok előtt benyújtott panaszt Patrick Pasin mellett ügyvédje, Philippe Vanlangendonck képviseli.
Barcs Endre