Az iráni származású Sahra Wagenknecht – Németország Magyar Pétere – szétzúzza a fősodrú németországi liberális-zöld politikát
A Sahra Wagenknecht Szövetség, amelyet januárban alapított az azonos nevű egykori kommunista politikusnő, már a Rajna-menti politikai színtéren is jelen van. Ez a siker nagyrészt az alapító személyiségének köszönhető – magyarázza Oliver Nachtwey szociológus a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív napilap honlapján.
A nagy nap nem is olyan rég, ez év január elején érkezett el. Sahra Wagenknecht megalapította saját pártját, a „Sahra Wagenknecht Szövetség – Az észért és az igazságért” nevű pártot. Az ész és az igazságosság azonban nem talált utat a párt rövidítésébe, a BSW-be [a „Bündnis Sahra Wagenknecht” rövidítése], ami azt bizonyítja, hogy ebben az új formációban minden az alapító körül forog, aki nem hagy ki egy alkalmat sem, hogy a kamerák előtt jelenjen meg.
Trumpizmus, peronizmus, macronizmus, gaullizmus… a történelem során több államfőnek is sikerült már a nevét egy politikai áramlatra hagynia. De kétségtelenül ez az első alkalom, hogy egy párt egy személyiség köré építette a programját, egybeolvasztva az alapítót és a politikai irányvonalat.
Első választás és első siker
Ezt nevezzük káprázatos sikernek. Fél év alatt Németország legismertebb ellenzéki politikusa, a Bundestagban a baloldali Die Linke párt korábbi frakcióvezetője – amely pártból végül többéves elhidegülés után – tavaly kilépett és az országos politikai színtér legbefolyásosabb személyiségévé vált.
A BSW már az első választáson, az európai parlamenti választásokon a szavazatok 6,2%-át szerezte meg, megelőzve a Liberális Demokrata Pártot (FDP) és a Die Linke pártot. A tartományi választásokon elért jó eredményei miatt Szászországban és Türingiában a Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) talán nem marad más választása, mint a BSW-vel összefogni, hogy a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) ne kerüljön be a helyi önkormányzatokba.
Sahra Wagenknecht azzal, hogy kijelentette, hogy hajlandó csatlakozni egy esetleges regionális szintű koalíciós kormányhoz, ezeket a szavazásokat népszavazássá változtatta arról, hogy támogatják-e a Berlinben hatalmon lévő [szociáldemokraták, zöldek és liberálisok] koalíciót vagy ellenzik azt.
Ha számítani akarnak pártja támogatására, a regionális kormányoknak ellenezniük kell az amerikai cirkálórakéták német területen történő tervezett állomásoztatását, és fel kell függeszteniük az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket. A BSW vezetője mágnesként vonzza az antimilitaristákat, Oroszország tisztelőit és azokat, akiket kevéssé érdekel a nemzetközi geopolitikai helyzet.
A németek többsége rossz szemmel nézi az amerikai rakéták saját területükön való állomásoztatásának tervét, különösen, hogy a megállapodás egy NATO-csúcstalálkozó alkalmával született. Sokan azt is szeretnék, ha csökkentenék a Kijevnek nyújtott katonai támogatást. Azt szeretnék, ha békében hagynák őket, a szó minden értelmében. Ebben rejlik az iráni származású politikusnő sikere.
Forrás: Courrier International