Teljes lendülettel folynak az „árvállalási” tárgyalások
He Yongqian, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője kijelentette, hogy a kínai és az uniós technikai csoportok szorosan együttműködnek az elektromos járművekre vonatkozó rugalmas „árvállalási” megoldásról szóló tárgyalásokon, követve a kínai kereskedelmi miniszter, Wang Wentao és Valdis Dombrovskis uniós kereskedelmi biztos szeptember 19-i találkozóján meghatározott világos irányt.
Eközben az EU-n belül egyre intenzívebbek a viták az elektromos járművek vámtarifáiról. Az Euraciv által közzétett podcast szerint az ipari miniszterek csütörtöki brüsszeli találkozóján a tagállamok eltérő véleményeket fogalmaztak meg az elektromos áram vámtarifájával kapcsolatban. Spanyolország világossá tette, hogy nem akarja „eszkalálni” a kereskedelmi feszültségeket, míg olyan országok, mint Svédország és Németország még mérlegelik álláspontjukat. A jelentés szerint ha Németország nem tud elég tagállamot meggyőzni a vámok ellenzéséről, akkor előfordulhat, hogy tartózkodik a szavazáson.
A podcast szerint Németországra jelentős nyomás nehezedik, mivel erős autóipari kapcsolatai vannak Kínával. A keményebb uniós vámok súlyosan érinthetnék autóiparát. Emellett az amerikai választásokat övező bizonytalanság is bonyolítja a helyzetet; Trump korábbi elnök jelezte, hogy újraválasztása esetén további 20%-os vámot vetne ki az EU-ra. Jelenleg az USA megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként, és ha a kereskedelmi feszültségek egy esetleges Trump-kormányzat alatt eszkalálódnak, Németország „Kína felé nézhet”.
Az Európai Bizottság egyelőre nem hozta nyilvánosságra a végleges vámjavaslatot a tagállamok számára. Ezzel egyrészt azt akarja elkerülni, hogy idő előtt nyilvánosságra hozza álláspontját, és ne élezze ki a vitákat a tagállamokkal. Másrészt a Bizottság talán abban reménykedik, hogy a jelenlegi kereskedelmi nyomás enyhítése érdekében megállapodásra jut Kínával, ahogyan azt az Euractiv riportere is sugallta.
Emellett a Bloomberg szeptember 25-i jelentése szerint a Bizottság végrehajtó szerve kijelentette, hogy az „árvállalási” mechanizmus, amely a vámok alternatívájaként szolgálhatna, rendkívül összetett. Meg kell felelnie a WTO-szabályoknak, foglalkoznia kell a kínai „támogatások” kérdésével, és biztosítania kell az uniós felügyeletet. Ezért még ha a tagállamok az elkövetkező napokban meg is szavazzák az elektromos járművekre vonatkozó vámok bevezetését, a tárgyalások várhatóan folytatódnak. A Bizottság jelenleg azon dolgozik, hogy a jogszabálytervezetbe belefoglaljon egy záradékot, amely lehetővé teszi a folyamatos tárgyalásokat, és amelyről várhatóan a jövő hónap elején szavaznak.
A kiberbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak közepette az EU „IKT-ellátási lánc eszköztárát” tervezi.
Miközben az elektromos járművek tarifáiról folynak a tárgyalások, a csatlakoztatott elektromos járművek „kiberbiztonságának” kérdése újabb célponttá vált. A Politico pénteki jelentése szerint az EU „lassan, de biztosan” szinkronban halad az Egyesült Államokkal a kínai csatlakoztatott autós technológiával szembeni akadályok felállításában.
Hétfőn az Egyesült Államok Ipari és Biztonsági Hivatala (BIS) bejelentette, hogy szabályjavaslatot terjeszt elő a Kínához vagy Oroszországhoz kapcsolódó VCS hardverrel vagy szoftverrel felszerelt, csatlakoztatott járművek behozatalának vagy értékesítésének tilalmáról. Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó nemrégiben kijelentette, hogy az Egyesült Államok több országgal is megvitatta a nemzetbiztonsági kockázatokat az indo-csendes-óceáni térségben, Európában és Észak-Amerikában. A nemzetbiztonsági aggályoktól vezérelve várhatóan több uniós és indo-csendes-óceáni szövetséges is hasonló intézkedéseket fog elfogadni az autóipari beszállítói lánc biztonságának fokozása érdekében.
Kedden Margrethe Vestager, az EU ügyvezető alelnöke, a digitális korszakért és a versenypolitikáért felelős biztos egy amerikai interjúban visszhangozta ezeket az aggodalmakat, mondván, hogy az összekapcsolt autók „mindenhol regisztrálhatnak, ahol csak vannak, és továbbíthatják ezeket az adatokat azoknak, akik hozzáférhetnek az adatokhoz”. Hozzátette: „Az EU szolgálatai vizsgálják ezt, a gazdaságbiztonsági szakértőinkkel együtt is. Jogos, hogy megvizsgáljuk, hogy biztonsági kérdésekben vissza lehet-e élni ezzel a fajta technológiával”.
A jelentés megemlítette, hogy az uniós tisztviselők olyan intézkedéseken dolgoznak, amelyek célja, hogy jobban megértsék és kezeljék az autókban használt kínai technológia által jelentett vélt kockázatokat. Az egyik lehetséges út az „IKT-ellátási lánc eszköztára”, amelyet az EU kiberbiztonsági tisztviselői dolgoznak ki, és amely várhatóan a következő hetekben készül el. A Politico által összekapcsolt névtelen forrás szerint a dokumentum tartalmazni fog az EV-kapcsolattal és a megújuló energiával kapcsolatos intézkedéseket, hasonlóan a korábbi 5G biztonsági eszköztárhoz, amely korlátozta a Huawei uniós fejlesztéseit.
Ezek az „eszköztárak” azonban nem kötelező érvényűek, és elfogadásuk nagyban függ majd az egyes kormányok hajlandóságától. Az európai autógyártók ellenzik az IKT-eszközkészletet, új ellátási láncválságtól tartva
Az EU és az Egyesült Államok együttműködése az információbiztonság terén erős ellenállást váltott ki az európai autóiparban. A Politico szerint az európai ipari vezetők arra figyelmeztettek, hogy az amerikai intézkedések „jelentős fájdalmat” okozhatnak az európai autóiparnak.
A javasolt amerikai tilalom értelmében az európai gyártók kénytelenek lehetnek új beszállítókat keresni, ha bizonyos alkatrészeket használnak az USA-ba exportált járművekben. Emellett az olyan márkákat, mint a BMW, amely Kínából importálja a Mini és az iX3 modelleket az európai piacra, szintén érinthetik az uniós előírások. Az európai autógyártók vonakodnak közvetlen konfliktusba keveredni Kínával, különösen azok a német márkák, amelyek bevételeik jelentős része a kínai piacra támaszkodik.
Az „árvállalásokról” szóló tárgyalások előrehaladtával és az „IKT-ellátási lánc eszköztárának” kidolgozásával párhuzamosan az EU kereskedelempolitikájának jövőbeli iránya továbbra is bizonytalan. A CCCEU szorosan figyelemmel fogja kísérni ezeket a fejleményeket, és beszámol róluk.A „megtört Nagy-Britannia” előtt álló összes kérdés közül Sir Keir Starmer munkáspárti kormánya mindig talál időt arra, hogy az Európai Unióval való kapcsolatok „újrarendezéséről” tárgyaljon.
Németország mindössze két nappal a júliusi parlamenti választások után fogadta az új munkáspárti külügyminisztert, hogy megbeszéléseket folytasson arról, „hogyan közeledhetne az Egyesült Királyság az EU-hoz”, és azóta számtalan jelentés utal annak valószínűségére, hogy Starmer elfogadja Brüsszel szabályait, miközben úgy tesz, mintha fenntartaná a Brexitet – egy olyan politikai projektet, amelyet mindig is ellenzett, és amelyet egykor nyíltan meg akart fordítani.
„Teljesen világossá vált” – mondta a The European Conservative-nak Nigel Farage Reform UK nevű szervezetének szóvivője – »hogy Starmer nem változtatta meg [Brexit-ellenes] színezetét, és eltökélt szándéka, hogy az Egyesült Királyságot lassan visszahúzza az Európai Unióba«.
Starmer csütörtökön az ENSZ 79. Közgyűlésének alkalmával találkozott Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, és mindketten nyíltan kifejezték eltökéltségüket, hogy „újraindítják a kapcsolatainkat”.
Forrás: Cina Chamber of Commerce to the EU