Svédország fittyet hány az EU Zöld megállapodására, 2026-tól új atomerőművek építését tűzte ki célul
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök szerdán egy interjúban elmondta, hogy nagyszerű lenne, ha még a következő választások előtt megindulna az új atomerőművek építésére. A Dagens Nyheter című napilapnak kormánya megbízatásának félidejénél nyilatkozva Kristersson hangsúlyozta a stabil energiaellátás alapvető szükségességét és az atomenergia kulcsszerepét e cél elérésében.
„A technológiai fejlődésünk nagy része sok villamos energiát igényel, különösen az éghajlatbarát gazdaságra való átállás során. A villamosenergia-termelésnek meg kell duplázódnia, „ha meg akarjuk oldani a villamosítást” – mondta Kristersson, hozzátéve, hogy „egyszerűen meggondolatlanság lenne a nemzet reményeit olyan új technológiákra alapozni, amelyek vagy beválnak, vagy nem”.
Svédországban jelenleg hat atomreaktor működik, amelyek az ország villamos energiájának mintegy harmadát termelik. A kormány 2023 novemberében bejelentette, hogy 2035-ig két nagyméretű reaktor építését tervezi, 2045-ig pedig tíz új reaktornak megfelelőt, beleértve a kis moduláris reaktorokat (SMRS).
A Vattenfall állami tulajdonú villamosenergia-ipari vállalat jelenleg vizsgálja a kis moduláris reaktorok építésének lehetőségeit a Göteborgtól 62 km-re délre fekvő, leszerelt Ringhals atomerőmű helyén. A vállalat ugyanakkor vizsgálja a nagyméretű reaktorok építésének lehetőségét is. A Vattenfall a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítására vonatkozó lehetőségeket is vizsgálja.
Desireé Comstedt, a Vattenfall új atomenergiáért felelős vezetője sajtónyilatkozatában elmondta:
Függetlenül attól, hogy a kis moduláris reaktorok vagy a nagyméretű reaktorok mellett döntünk, a jövőbeni beruházási döntéshez ésszerű kockázatmegosztási modellre lesz szükség az állammal. Erre azért van szükség, hogy csökkentsük az új reaktorok finanszírozási költségeit, és ezáltal olyan ésszerű villamosenergia-termelési költséget érjünk el, amelyet a fogyasztók hajlandóak megfizetni.
Az újjáélesztett atomenergiaprojekt finanszírozása kockázatmegosztási modell alapján történik majd, amelyben a svéd kormány kezesként lép fel. Nem támogatásokról van szó – hangsúlyozta Kristersson. „Állami szerepvállalás nélkül soha nem tudtuk volna elindítani az előző atomenergiaprogramot”.
A kormány korábban már javasolta 400 milliárd svéd korona (38 milliárd dollár) hitelgarancia bevezetését az atomenergia számára. Mivel ezt nem ítélték elegendőnek a befektetők vonzásához, kockázatmegosztási modellt javasoltak.
Svédország 2023-ban kétoldalú megállapodást kötött Franciaországgal az atomenergia fejlesztéséről. A két ország vezető szerepet kíván játszani a tizenegy uniós tagállamot tömörítő, 2023 februárjában Stockholmban induló európai nukleáris szövetségben.
Forrás: European Conservative