“El a kezekkel Oroszországtól!”Zelenszkij úgy távozik Amerikából, hogy az amerikai vezetés nem hagyta jóvá az oroszországi mélycsapásokat
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök anélkül távozott Washingtonból, hogy megszerezte volna Joe Biden amerikai elnök engedélyét arra, hogy nyugati nagy hatótávolságú rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon.
Zelenszkij sürgette az Egyesült Államokat és más nyugati szövetségeseit, hogy adjanak zöld utat Ukrajnának, hogy mélyebben lőhessen orosz területre, fegyverraktárak és más katonai helyszínek célba vételére. Eddig azonban csak azt engedélyezték, hogy az általuk Kijevnek biztosított rakétákat az ukrán határhoz közeli orosz területek ellen irányítsák.
Az Egyesült Államok óvatos , nem akarja provokálni Oroszországot, amelynek elnöke, Vlagyimir Putyin nemrég jelentette be Moszkva nukleáris doktrínájának felülvizsgálatát. Az új doktrína szerint, ha Kijev nyugati cirkálórakétákat vagy más hagyományos fegyvereket lőne ki tömegesen Oroszországra, az az ország elleni közös atomhatalmi támadásnak minősülne, és felhatalmazná a Kremlt, hogy tetszés szerint használja nukleáris arzenálját.
Az amerikai hírszerzés egy, a The New York Times által idézett értékelése szerint Oroszország valószínűleg nagyobb erővel, esetleg halálos támadásokkal vágna vissza az Egyesült Államoknak és koalíciós partnereinek, ha azok beleegyeznek abba, hogy az ukránok engedélyt kapjanak amerikai, brit és francia szállításokból származó nagy hatótávolságú rakéták bevetésére Oroszország mélyén végrehajtott csapásokhoz.
E rakéták némelyikét – amerikai gyártmányú ATACMS, brit gyártmányú Storm Shadow rakéták és francia gyártmányú SCALP rakéták – az ukránok már használták orosz katonai célpontok elleni csapásmérésre a Krím félszigeten és környékén, amelyet Moszkva 2014-ben annektált.
A hírszerzési értékelés azonban azt is megkérdőjelezi, hogy az Oroszországba kilőtt nagy hatótávolságú rakéták megváltoztatnák-e az Ukrajna és Oroszország között több mint két és fél éve dúló háború menetét. Az ukránok jelenleg korlátozott számban rendelkeznek ilyen fegyverekkel, és nem világos, hogy a nyugati szövetségesek mennyivel többet biztosítanának, ha egyáltalán biztosítanának.
Zelenszkij és az ukrán vezetés igyekszik bebizonyítani, hogy Moszkva „vörös vonalai” nem többek, mint blöffök, bizonyítékként az orosz Kurszk régióba való ukrán betörést hozva fel, mondván, hogy az Oroszország elleni támadásnak nincsenek következményei, Putyin fenyegetései ellenére sem.
Ennek ellenére Joe Biden közel 8 milliárd dollár további katonai segélyt ígért Ukrajnának. „Ma bejelentem az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatás megemelését és egy sor további intézkedést, hogy segítsünk Ukrajnának megnyerni ezt a háborút” – mondta az elnök egy nyilatkozatban. Az új segélycsomag magában foglalja az első olyan precíziós irányítású rakéták Kijevbe történő szállítását, amelyek hatótávolsága mintegy 130 kilométer, és amelyek megkönnyítik Ukrajna számára, hogy távolról csapást mérjen az orosz erőkre.
Forrás: European Conservative