Meg van a megállapodás az EU-s csúcsposztokról, már csak a 27-ek pecsétje hiányzik róla
A három fő politikai csoportot képviselő uniós vezetők kedden (június 25-én) megállapodtak arról az uniós vezetői álláscsomagról, amely Ursula von der Leyen jelenlegi európai bizottsági elnököt második ciklusra jelöli – értesült az Euractiv.
A “csomagmegállapodás” részeként Antonio Costa volt portugál miniszterelnök az Európai Tanács elnöki posztjára és Kaja Kallas észt miniszterelnök az EU új külpolitikai vezetőjének is helyet kapna – mondták a megbeszéléseken részt vevő személyek.
A “nagy hármas” – a jobbközép Európai Néppárt (EPP), a szocialisták és demokraták (S&D), valamint a liberális Renew Europe – hat vezető tárgyalója között van Emmanuel Macron francia elnök, Olaf Scholz német kancellár, valamint Lengyelország, Hollandia, Görögország és Spanyolország miniszterelnöke.
“A három képviselőcsoport (EPP, S&D, Renew) tárgyalói konszenzusra jutottak a közös álláspontról, összhangban az [uniós] szerződésekkel” – mondta az Euractivnak egy uniós diplomata.
Az Euractiv úgy tudja, hogy az EPP visszavonta azt a követelését, hogy Costa csak az első 2,5 évet töltse le az Európai Tanács élén. Ehelyett folytatódik a jelenlegi hagyomány és úri megállapodás, amely szerint a posztot meg fogják újítani.
A keddi megállapodás azonban nem minősül végleges megállapodásnak, és még az EU 27 vezetőjének súlyozott többségének jóváhagyására van szükség. Még nem tudni, hogy a megállapodás milyen fogadtatásra talál majd a héten, amikor az uniós vezetők június 27-28-án Brüsszelben uniós csúcstalálkozót tartanak, amelynek célja, hogy hivatalosan is döntsenek az EU következő intézményi felépítéséről.
A Parlament három fő politikai családjának hat tárgyalója megpróbált “előfőzni” egy megállapodást, mielőtt az EU27 vezetői a múlt héten vacsorára találkoztak volna, és egyesek úgy vélték, hogy a megállapodás kész tényként került bemutatásra.
Uniós diplomaták és tisztviselők szerint arra számítanak, hogy a múlt heti feszültségek – amikor egy informális uniós csúcstalálkozón nem született megállapodás – átterjednek a tárgyalások következő fordulójára, ha a megbeszéléseket ugyanezen modell szerint vezetik.
“Ha ez működik – nagyszerű. De a múlt héten ők [a tárgyalók] megpróbáltak egy hátsószobai alkut kötni és a vezetők asztalához vágni, és ez nem ment túl jól” – mondta egy másik uniós diplomata.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök nem vett részt a tárgyalásokon, annak ellenére, hogy képviselőcsoportja, a kemény jobboldali ECR a júniusi uniós választások után a harmadik legnagyobb az Európai Parlamentben – erősítették meg a tárgyalásokat ismerő személyek. Meloni, az Európai Konzervatívok és Reformerek európai parlamenti frakciójának vezetője korábban már hangot adott dühének az EU legfőbb munkaügyi csomagjáról szóló tárgyalások módja miatt.
Követeléseit még ismertetnie kell, amit szerdán (június 26-án) az olasz parlament előtt kell megtennie az EU-csúcstalálkozókat megelőző hagyományos elővitán, bár korábban azt mondta: “Olaszországot el kell ismerni a megérdemelt szerepéért”.
Meloni a múlt héten felbátorodott, amiatt, hogy kihagyták a tárgyalásokból, holott képviselőcsoportja megelőzte a liberálisokat a képviselői helyek számát tekintve az Európai Parlamentben, ami előnyt jelent számára követelései érvényesítésében.
A legfontosabb kérdés az lesz, hogy a következő Európai Bizottságban milyen portfóliót kap Olaszország. Meloni állítólag jelentős portfóliót szeretne egy olasz biztosnak, valamint a Bizottság alelnökségét.
Emmanuel Macron francia elnök, a két liberális tárgyaló egyike az Euractiv értesülései szerint már felvette a kapcsolatot olasz kollégájával, és az EPP tárgyalói várhatóan ma délután felveszik a kapcsolatot Melonival, hogy tájékoztassák őt a helyzetről.
Orbán Viktor, Magyarország nacionalista miniszterelnöke, akivel Meloni hétfőn Rómában találkozott, kedden azt mondta, hogy az EPP által a baloldaliakkal és a liberálisokkal kötött alku “ellentétes mindazzal, amire az EU épült”. “A befogadás helyett a megosztottság magvait vetette el. Az EU vezető tisztségviselőinek minden tagállamot képviselniük kellene, nem csak a baloldaliakat és a liberálisokat!” – írta a közösségi médiában X.
Macron várhatóan szerdán (június 26-án), egy nappal a csúcstalálkozó előtt találkozik Orbánnal.
A keddi megállapodás az Európai Parlament politikai többségét tükrözi, mondják továbbra is támogatói, akik a jobbközép, a liberálisok és a szocialisták szavazataira számítanak, hogy von der Leyent újra bizottsági elnökké válasszák. A “centrista” koalíció támogatói bíznak abban, hogy von der Leyent a parlament amúgy is több mint 400 szavazattal megszavazhatja.
Az S&D, a liberális Renew és az EPP hagyományos európai parlamenti szövetsége jelenleg 399 mandátummal rendelkezik a 720 fős parlamentben.
Forrás: Euractiv