A legújabb felmérés szerint a flamandok 40 százaléka akar kiszakadni Belgiumból
A flamand lakosság negyven százaléka szeretné, ha Belgium felbomlana – ez derül ki a júniusi országos választások előtt az ország egyik legnagyobb hírcsoportja által támogatott felmérésből, amely szerint a lakosság közel rekordszámú tagja támogatja a szétválást.
Arra a kérdésre, hogy “Flandriának idővel függetlenné kellene-e válnia”, az online felmérésben részt vevő 1,1 millió ember 40 százaléka válaszolt igennel, míg alig több mint 50 százalékuk nemmel.
A szétválást ellenző válaszadók több mint egyharmada mondta, hogy “határozottan érzett” a kérdésben, míg a szétválást támogatók közül több mint minden ötödik válaszadó mondta ugyanezt. Többen támogatják a további decentralizációt: közel 47 százalékuk azt mondta, hogy szeretné, ha több hatáskört vonnának meg a szövetségi hatóságoktól és adnának át a regionális kormányoknak, míg 40 százalékuk ellenezte ezt.
Az eredmények a HLN és a VTM úgynevezett “szavazási iránytű” projektjének részét képezik, amely egy online eszköz, amelynek célja az ország közvéleményének felmérése a június 9-én esedékes regionális, országos és európai választások előtt.
Belgium leépítését és a nemzeti kormány csontvázának megtartását támogatja az N-VA párt, amely a függetlenség mellett száll síkra, de nyitott arra is, hogy megállapodjon az általa “konföderalizmusnak” nevezett rendszerben.
Flandriában csak két párt, a Vlaams Belang és az N-VA támogatja aktívan a függetlenséget, míg az összes többi párt ellenzi azt – annak ellenére, hogy szavazóbázisuk nagy része szintén a nagyobb önrendelkezést támogatja.
A régió baloldali pártjai Belgium egyben tartását szeretnék. Ez az álláspont részben a politikai megosztottságnak tudható be, mivel a baloldal gyakran jobban teljesít a francia nyelvű Vallóniában, mint Flandriában.
A jobbközép Liberális Párt (Open VLD) és a Kereszténydemokraták (CD&V), bár nem támogatják a teljes függetlenséget, kifejezték érdeklődésüket a fokozott “konföderalizmus” iránt, míg a liberális szavazók 40,1 százaléka és a kereszténydemokrata szavazók 41,3 százaléka nagyobb flamand autonómiát szeretne.
Forrás: Brussels Signal