Áll a balhé, Belgium továbbra is ellenzi a francia tengeri szélerőműpark építését
Belgium továbbra is ellenzi Franciaország azon tervét, hogy Dunkerque partjainál szélerőműparkot építsen – erősítette meg Vincent Van Quickenborne északi-tengeri miniszter az Északi-tengeri Csúcstalálkozó alkalmával hétfőn Ostendében.
Franciaország 2028-ra tervezi egy 46 turbinából álló tengeri szélerőműpark építését Dunkerque partjainál, a belga felségvizek határán. Míg a parknak évi 600 MW teljesítményt kellene termelnie, ami közel egymillió ember éves fogyasztásának felel meg, addig a legmagasabb turbinák 300 méter magasak lennének.
A határhoz közeli part menti települések lakói attól tartanak, hogy a projekt tönkreteszi a kilátást, míg az oostendei kikötő attól tart, hogy akadályozza az Egyesült Királyságba tartó és onnan induló hajózási útvonalakat.
Van Quickenborne szerint Belgium továbbra is “diplomáciai megoldást” remél a Franciaországgal a projektről folytatott vitában – jelentette a Belga belga hírügynökség.
Van Quickenborne megerősítette Belgium álláspontját az északi-tengeri csúcstalálkozó margóján, amelyen Belgium, Németország, Hollandia, Dánia, Franciaország, Írország, Luxemburg, Norvégia és az Egyesült Királyság vezetői, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Kadri Simson energiaügyi biztos vettek részt.
Ha a folyamatban lévő tárgyalások nem vezetnek diplomáciai úton megoldásra, Belgium akár az Európai Unió Bírósága elé is fordulhat. Belgium már a francia Államtanács elé is vitte az ügyet, és az Európai Bizottság előtt is ismertette az ügyét, bár eddig kevés előrelépés történt.
“A [dunkerque-i szélerőműpark] egy kicsit távolabbra költöztetése minden problémát megoldana” – tette hozzá Van Quickenborne.
A csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón Alexander De Croo belga miniszterelnök a szélerőműparkkal kapcsolatos kérdésre azt mondta, hogy “a tengeri szélerőműparkok tervezésénél [Belgiumnak és Franciaországnak] beszélnie kell”.
De Croo kijelentette, hogy “bízik” abban, hogy sikerül olyan megállapodást kötni, amely “mindkét ország számára kielégítő”, mivel jelenleg “intenzív tárgyalások” folynak a projektről.
(Anne-Sophie Gayet | EURACTIV.com)