Folyik a korrupciós vizsgálat az Európai Néppárt ellen
Az Európai Néppárt 2019-es uniós választási kampányának vezetője, Dara Murphy-t kedden (április 25-én) Brüsszelben meghallgatják tart a német hatóságok egy állítólagos korrupcióval kapcsolatos folyamatban lévő vizsgálat részeként – mondta az EURACTIV-nak egy jól értesült berlini forrás.
A német tisztviselők összesen nyolc személyt – Európa legrégebbi és legnagyobb politikai pártjának, az Európai Néppártnak jelenlegi és korábbi munkatársait – hallgatnak ki a belga hatóságokkal együttműködve.
Az ügy azt követően került nyilvánosságra, hogy a német és a belga rendőrség a hónap elején razziát tartott az EPP székházában.
A figyelem középpontjában Mario Voigt kereszténydemokrata (CDU) törvényhozó áll, aki a 2019-es uniós választási kampány során Manfred Weber néppárti frakcióvezető digitális kampányfőnöke volt. Weber jelenleg az EPP elnöke és egyben az Európai Parlament néppárti frakciójának vezetője.
Mario Voigt következetesen tagadja, hogy bármi rosszat tett volna. Az EURACTIV úgy értesült, hogy Voigtot Udo Zolleis, az EPP stratégiai egységének jelenlegi vezetője és Weber jobbkeze ajánlotta a posztra, aki már tanúskodott az ügyben a hatóságok előtt.
Az EURACTIV információi szerint a hatóságok azt vizsgálják, hogy Voigtot hogyan vették fel az EPP-be, hogy a szerződéseket jogszerűen ítélték-e oda, és hogy a jobbközép párt digitális tevékenységének megvalósításához kiszervezett cégeknek volt-e közvetlen vagy közvetett “érdekeltsége” Voigttel szemben.
Dara Murphy, az akkori kampányigazgató elsősorban politikailag hagyta jóvá a szerződések odaítélését “egy bizonyos összeg erejéig” – mondta az EURACTIV-nek egy, az ügyet ismerő forrás.
A forrás hozzátette, hogy e politikai döntések végrehajtásához minden formalitást az akkori főtitkárhelyettesnek, Luc Vandeputte-nak kellett biztosítania, akit eddig nem említettek nyilvánosan a vizsgálatban.
Ebben Voigtnak meghatározó szerepe volt, mivel ő volt felelős a szakértői javaslatok elkészítéséért.Több néppárti forrás is megerősítette az EURACTIV-nak, hogy Weber “adminisztratív szempontból” nem volt érintett, bár a rendőrségi razzia fejfájást okozott a néppárti vezetőnek pártján belül.
Forràs: Euractiv, Foto:Tom Burke