Orosz technikusok szándékosan szabotálhatták a szlovák MiG-29-eseket
Orosz technikusok szándékosan szabotálhatták a szlovák hadsereg tulajdonában lévő, szovjet gyártmányú MiG-29-es vadászgépek működését – jelentette ki Jaroslav Naď védelmi miniszter.
A Mig-29-es vadászgépek szovjet gyártmányú kétmotoros repülőgépek, amelyek Csehszlovákia 1993-as kettészakadásának örökségeként kerültek a szlovák hadsereghez. A közelmúltban Ukrajnának adták őket, a szlovák hadsereg 2022 augusztusa óta nem használja őket.
“Képesek voltak repülni, de ez nem jelenti azt, hogy harcra is alkalmasak voltak. Az ukránok egy héttel az indulásuk előtt eljöttek Szlovákiába, pótalkatrészeket hoztak, és megvizsgálták a gépeket” – magyarázta Naď, miután a Robert Fico volt miniszterelnök Smer-SD pártja által vezetett ellenzék élesen bírálta a kormányt, amiért az értékes repülőgépekről lemondott.
A hibákat szándékosan okozhatták az orosz technikusok, akik tavalyig a szlovákiai Sliač légibázison voltak jelen – vetette fel Naď.
“Még a rendőrség is nyomozott a gyanúnk alapján. A repülőgép hajtóműveiben voltak olyan alkatrészek, amelyekhez szlovák technikusok fértek hozzá, és voltak olyanok, amelyekhez csak orosz technikusok. A hibák csak azokon az alkatrészeken jelentek meg, amelyekhez az oroszok fértek hozzá” – mondta Naď.
Bár a vizsgálat nem bizonyította a szándékosságot, a védelmi minisztérium “bizalomvesztést érzett a Sliačban dolgozó orosz technikusok iránt, mert a hibák folyamatosan olyan helyeken jelentek meg, ahová csak ők tudtak hozzáférni” – tette hozzá a miniszter.
Ľubomír Svoboda altábornagy, az egykori legmagasabb rangú pilóta szintén azt sugallta, hogy az oroszok szándékosan rongálták meg a repülőgépeket.
“Átvettünk tőlük egy olyan hajtóművet, amelynek 350 órát kellett volna kibírnia. És végül csak 70 órát repült. Mit tudunk ebből kihozni? Lehet, hogy rossz volt a kivitelezés, nevezzük így. Nem tudom” – mondta a Denník N-nek adott interjúban.
A szlovákiai orosz nagykövetség szerint az, hogy Szlovákia vadászgépeket szállított Ukrajnának, “a konfliktus kiszámíthatatlan és veszélyes eszkalációjához vezetett, amiért a meghozott döntések kezdeményezői felelősségre vonhatók”.
Forràs: Euractiv