Miután Ursula von der Leyen kegyetlenül lesöpörte Charles Michelt, az EU elnökét a színpadról, milyen lesz kapcsolata az új elnökkel, Antonio Costával, aki ma lép hivatalba
Az öreg és gyenge Antonio Costa portugál politikus veszi át ma az Európai Tanács elnöki posztját Charles Micheltől, és bár úgy tűnik, ambiciózus változtatási tervei vannak, Ursula von der Leyen egyeduralmi törekvésével szembe kell néznie. Az Európai Bizottság diktátor asszonya nem tűri a hatalommegosztást, ő maga a jogállamiság legnagyobb ellefele, önmagát tekinti az Európai Unió egyetlen és megingathatatlan vezetőjének, aki nem tűr ellentmondást egyelen tagország egyetlen politikusától sem.
Costának, a 63 éves szocialista politikusnak, ha tenni akar valamit, minden erőfeszítését és valamennyi tapasztalatát fel kell majd felhasználnia, mivel csak ellenszélre számíthat. Ugyanis nem sok „politikai szövetségese” akad majd a nagyrészt jobbközép EPP-kormányok által vezetett tagállamokban. Minden valószínűség szerint Von der Leyen mellett Melonival és Orbánnal is meg fog gyűlni a baja, főleg most, hogy Orbán, aki Donald Trump újraválasztását biztosítéknak tekinti politikájához, az eddiginél is erősebben lép majd fel a közösségi fórumokon az EU föderalista törekvéseivel szemben.
Ahhoz, hogy az EU a jelen politikai viszonyok között képes legyen életben maradni és legalább lélegzethez jutni a nagyhatalmak árnyékában, ahhoz az kellene, hogy az uniós hatalmi ágak – ha egyáltalán beszélhetünk a jogállamiság hiányával küzdő EU-ban erről – jól működjenek együtt. Ismerve azonban Von der Leyen erőszakos, diktatórikus, hatalomcentralizáló törekvéseit, ennek az öreg embernek, aki most az EU Tanácsának élére került, nem fog menni. Feltehetően díszlet lesz csupán, ahogy elődje, Charles Michel is az volt.
Barcs Endre