A grúz kormány felfüggesztette az Európai Unióhoz való csatlakozást
A grúziai rohamrendőrség paprikaspray-t és vízágyúkat vetett be a tüntetők ellen, miután a kormány felfüggesztette az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatot.
Több tucat embert tartóztattak le a fővárosban, Tbilisziben kialakult feszült patthelyzet során, mivel a tüntetők nem voltak hajlandók engedelmeskedni a feloszlatási felszólításnak. A tiltakozások azután kezdődtek, hogy Irakli Kobakhidze miniszterelnök “zsarolással” vádolta az EU-t és kijelentette, hogy kormánya “2028 végéig” felhagy a tagságra való törekvéssel.
Órákkal korábban az uniós törvényhozók “jelentős szabálytalanságokra” hivatkozva a múlt havi grúziai parlamenti választások megismétlésére szólítottak fel. 2012 óta Grúziát a Grúz Álom párt kormányozza, amelyet kritikusai azzal vádolnak, hogy megpróbálja az országot elmozdítani az EU-tól és közelebb hozni Oroszországhoz.
A párt győzelmet aratott a múlt havi választásokon, de az ellenzéki képviselők csalásra hivatkozva bojkottálják az új parlamentet, míg az ország elnöke, Szalome Zurabisvili “alkotmányellenesnek” nevezte a szavazást.
Csütörtökön az Európai Parlament Támogatott egy állásfoglalást a választásokat Grúzia “súlyosbodó demokratikus válságának” legújabb szakaszaként jellemezte, és kijelentette, hogy a kormányzó párt “teljes mértékben felelős”. Különös aggodalmának adott hangot a szavazatvásárlásról és -manipulációról, a szavazók megfélemlítéséről és a megfigyelők zaklatásáról szóló jelentések miatt.
Forrás: BBC