
Mi az EU-hoz való csatlakozás menetrendje?
Az európai intézmények egyértelműen 2030-at jelölik meg az első uniós csatlakozások céldátumaként, különösen Albánia, Montenegró és Szerbia esetében. Brüsszel azonban most csak Albániáról és Montenegróról beszél, mint a következő két csatlakozóról.
„A csatlakozás egy érdemeken alapuló folyamat. Ha az országok végrehajtják a reformokat, akár 2030 előtt is csatlakozhatnak” – mondta Costa. „De éppen az érdemek azok, amelyek változhatnak a sorrenden. Albánia és Montenegró egyértelműen fejlettebb, mint a többi ország”.
Mindazonáltal Oroszország ukrajnai háborúja a Nyugat-Balkánon a feszültségek újbóli felerősödéséhez vezetett, különösen a boszniai, valamint a Szerbia és Koszovó közötti feszültségek kapcsán.
„Nem ismerek jobb ösztönzőt a még mindig nyitott konfliktusok leküzdésére, mint ez az egyedülálló lehetőség: az Európai Uniós tagság. Ez a legjobb feltétel, amelyet a nyugat-balkáni országoknak kínálhatunk, egy olyan jóléti lehetőséget, amelyet máshol nehezen találnának meg” – mondta Costa.
Számos közvélemény-kutatás szerint a szerbek többsége elvesztette érdeklődését az EU iránt, mert a blokk hezitál a bővítéssel kapcsolatban.
„A legfontosabb dolog az, hogy megértsük az Európai Unió jelentőségét. A múlt héten ünnepeltük a Schumann-nyilatkozat 75. évfordulóját, amely az első lépés volt a mai, korszerű Unió felé” – jegyezte meg Costa.
„Ami valóban felépítette az EU-t, az a történelem sebeinek leküzdésére irányuló akarat volt” – jelentette ki az Európai Tanács elnöke.
Forrás: Euronews