
Németország szükségállapotot bevezetését fontolgatja a migráció miatt
A német kormány a szükségállapot bevezetését tervezi a bevándorlási kérdések kezelésére. A szóvivő szerint Friedrich Merz kancellár egyelőre nem hivatkozott az Európai Unió működéséről szóló szerződés 72. cikkére, amely lehetőséget ad a határellenőrzés visszaállítására és a belső biztonságra vonatkozó uniós jogszabályok ideiglenes felfüggesztésére.
Ez példátlan lépés lenne Németország, az EU alapító tagja részéről, mivel Brüsszel jóváhagyását kellene kérnie a blokk törvényének felfüggesztésére. A jelentések utalnak a szomszédos országok nagyköveteinek a vészhelyzet esetleges kihirdetéséről szóló tájékoztatóira is, de konkrét ütemtervet nem adtak meg.
A német tisztviselők megerősítették Merz kancellár azon szándékát, hogy növelje a kitoloncolását azoknak az embereknek, akik egy adott EU tagországon keresztül próbálnak illegálisan belépni Németországba. Alexander Dobrindt belügyminiszter szigorúbb határellenőrzést jelentett be, amelynek célja az illegális bevándorlók visszafordítása, ugyanakkor biztosította, hogy a kiszolgáltatott csoportokat, például a gyermekeket és a terhes nőket ez nem érinti.
A német migrációs terveket Lengyelország és Ausztria kritizálta, egyes szakértők jogi aggályokat vetettek fel. Dobrindt nyilatkozatai kevesebb mint egy nappal az eskütételi ceremónia után hangzottak el, aláhúzva az új kormány szigorúbb migrációs politikára való összpontosítását.
Forrás: Business AM