
Rahim Hayat Qureshi nagykövet: „Pakisztánnak független vizsgálatra van szüksége a Phalgam-gyilkosság után”
Rahim Hayat Qureshi, Pakisztán NATO-, EU-, hollandiai és luxemburgi nagykövete az EU-ban akkreditált vezető újságírókat és elemzőket látott vendégül, akik a regionális és nemzetközi fejleményekről folytattak eszmecserét. Kiemelte India folyamatos dezinformációs kampányát az India által elfoglalt Dzsammuval és Kasmirral kapcsolatban, egyben megosztotta Pakisztán álláspontját a helyzetről.
Mint Rahim Hayat Qureshi nagykövet kifejtette, az indiai megszállás alatt álló Dzsammu és Kasmírban, Pahalgamban ártatlan turisták ellen elkövetett halálos terrortámadás után továbbra is nagy a feszültség a nukleáris rivális India és Pakisztán között.
A támadás után India azonnal Pakisztánt hibáztatta, egy Pakisztánban szinte ismeretlen terrorszervezetre hivatkozva. Érdekes módon India mindig Pakisztánra mutat, amikor valamelyik közeli tartományban helyi választásokat tartanak, és ilyen incidensek történnek. Ez az incidens félreérthetetlenül hasonlít a 25 évvel ezelőtti esethez, amikor 35 szikh halt meg az indiai megszállás alatt álló Dzsammu és Kasmírban. India akkor a kasmíri ártatlan embereket hibáztatta a terrortámadásért. Akárcsak 25 évvel ezelőtt, az indiai rendőrség most is azt állítja minden bizonyíték nélkül, hogy a terroristák a pakisztáni székhelyű Lashkar-e-Taiba, az ENSZ által jegyzékbe vett terrorszervezet tagjai voltak.
India a kasmíri függetlenségi mozgalmat szándékosan pakisztáni terrorizmusnak tekinti, és minden eszközzel igyekszik megakadályozni. Azt is nehéz nem észrevenni, hogy a regionális békét fenyegető veszélyek sokszorosára erősödtek, mióta Modi hatalomra került Indiában. Az indiai kormány évtizedek óta akadályozza a kasmíri vita békés rendezését.
Ez a legutóbbi incidens oda vezetett, hogy az atomfegyverekkel rendelkező szomszédok csökkentették a diplomáciai kapcsolatokat, India kulcsfontosságú szerződések felfüggesztését léptette életbe és kiutasították egymás állampolgárait.
A két atomhatalom között olyan nagy a feszültség, hogy most már az USA is szorosan figyeli a kasmíri helyzetet. Washington sürgeti Indiát és Pakisztánt, hogy enyhítsék a feszültséget.
Rahim Hayat Qureshi nagykövet arra is rámutatott, hogy Pakisztán független vizsgálatot kér az ügyben. A világnak tudnia kell, hogy ki áll az ügyek mögött, és az elkövetőket, a támogatókat és a tervezőket bíróság elé kell állítani.
Egy újabb háború a két atomhatalom között tartósan aláásná a törékeny dél-ázsiai békét, és katasztrofális következményekkel járna nemcsak a két ország, hanem az egész világ lakosságára nézve.
Rahim Hayat Qureshi nagykövet emlékeztette vendégeit, hogy a békét a régióban és a két állam között soha nem lehet fegyveres erővel elérni, csakis tárgyalások útján. Sürgette, hogy ezek a tárgyalások a lehető leghamarabb kezdődjenek meg, a kasmíri nép bevonásával, ahogyan azt az ENSZ többször is szorgalmazta.
Barcs Endre