
Európában jelenleg Németország költ legtöbbet védelmi kiadása
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) éves jelentése szerint Németország katonai kiadásai tavaly elérték a 77,8 milliárd eurót (88,5 milliárd dollárt), megelőzve az Egyesült Királyságot, amely 81,8 milliárd dollárt költött. Ezzel Németország reálértéken a legnagyobb fegyverkező Európában, és a negyedik legnagyobb a világon az Egyesült Államok, Kína és Oroszország után.
A fellendülés annak a 100 milliárd eurós költségvetésen kívüli alapnak köszönhető, amelyet a nemzeti hadsereg korszerűsítésére hoztak létre Oroszország ukrajnai háborújára hivatkozással – mondta Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója.
A semleges állam, Málta kivételével minden európai ország növelte katonai kiadásait, így a teljes összeg a hidegháborús korszak csúcsa fölé emelkedett. A legnagyobb ugrások Romániában (43%), Hollandiában (35%), Svédországban (34%) és Csehországban (32%) voltak.
“A Németországban és sok más európai országban elfogadott legújabb politikák azt sugallják, hogy Európa a magas és növekvő katonai kiadások időszakába lépett, amely valószínűleg a belátható jövőben is folytatódni fog” – mondta Scarazzato.
Bármennyire is nagyok, a számok elfedik, hogy néhány kulcsfontosságú európai országnak mennyit kell még tennie ahhoz, hogy túllépje, vagy akár éppen csak elérje a NATO GDP-arányos védelmi kiadási célját.
Míg Donald Trump amerikai elnök a GDP 5%-ára történő emelését szorgalmazza, a vezetők várhatóan megállapodnak egy számról a júniusban Hágában várva várt júniusi csúcstalálkozón. A diplomaták arra számítanak, hogy 3% és 3,5% közötti kompromisszum születik.
Lengyelország tavaly 31%-kal többet költött védelemre, mint 2023-ban, és 2024-ben elérte a 33,4 milliárd eurót (38,0 milliárd dollárt). A NATO jelentése szerint Varsó GDP-jének 4,07%-át .
A különbség azonban egyes országokban olyan nagy, hogy az előző évhez képest 28%-os kiadási ugrás ellenére Németország 2024-ben csak a GDP 2,1%-át érte el – derült ki a nyugati katonai szövetség múlt csütörtökön közzétett adataiból.
Forrás: Euractiv