
BRICS: Kína hivatalosan is beindította saját fizetési rendszerét
A BRICS monetáris forradalmat indított, amellyel megtörheti a dollár egyeduralmát. A következő nemzetközi fizetések megkerülhetik a dollárt… és senki sem tudja a nyugati féltekén. Kína nemrég indított egy csendes, de robbanásveszélyes pénzügyi offenzívát. Míg az Egyesült Államok évtizedek óta uralja a globális tranzakciókat, Peking olyan rendszert vezet be, amelynek célja a játékszabályok átírása. A BRICS, most a monetáris forradalom éllovasává válik. A jüan, mint a dollár hiteles alternatívájának korszaka már itt van.
BRICS vs Dollar: Sanghaj vezeti az ellentámadást
Sanghaj, a kínai pénzügyek lüktető szíve, most dobott csavarkulcsot a fogaskerekek közé. A Kínai Központi Bank támogatásával a város felgyorsítja a Határokon Átnyúló Bankközi Fizetési Rendszer (CIPS) telepítését.
110 országban már 1300 bank használja ezt a rendszert.
De miért Sanghaj? Egyszerű: a város évek óta teszteli a merész reformokat. Szabad zóna, technológiai központ, pénzügyi laboratórium… Megtestesíti a kínai merészséget. A BRICS-szel pedig ez a merészség globális dimenziót kap. A CIPS már nem helyi eszköz – geopolitikai fegyver.
Hogyan vonzó Peking a feltörekvő piacok számára?
A külföldi kínai vállalatok ujjongnak. Nincs több gond a dollárral kapcsolatban! A CIPS közvetlen kifizetéseket ígér jüanban, anélkül, hogy New Yorkon keresztül menne. Eredmény? Megtakarítás az átváltási díjakon, rövidebb átfutási idők… és kisebb az amerikai szankciók kockázata.
Vegyük például a BRI (Belt and Road Initiative) példáját. Az afrikai és közép-ázsiai infrastrukturális projektek korábban a dollártól függtek. Mostantól a jüan referenciavalutaként válik ismertté számukra. Ez egy mesterfogás a BRICS-ek számára, akik a nyugati hegemónia megkerülésének módját látják.
BRICS: A pénzügyi függetlenség kockázatos (de kiszámított) fogadása
“A jüan-elszámolások előmozdítása tagjaink körében prioritás” – mondta a Kínai Népi Bank egyik tisztviselője. Fordítás: a feltörekvő országok saját rendszert akarnak, távol az IMF-től vagy a Fedtől. És működik! India, Brazília, Dél-Afrika… Mindannyian arra törekszenek, hogy csökkentsék a dollártól való függőségüket.
A jüan a globális tartalékok mindössze 3%-át teszi ki, szemben a dollár 60%-ával. Azonban minden hónapban új bankok csatlakoznak a CIPS-hez. Még Szaúd-Arábia is, az Egyesült Államok történelmi szövetségese. Valójában jüanban fontolgatja az olajtranzakciókat. A helyzet gyorsan változik.
Forrás: La Plasturgie