
Az uniós ombudsman vizsgálatot indít az Európai Bizottság ellen!
Azzal tette semmissé a román elnök választás első fordulóját a román legfelső bíróság, hogy “külföldi” beavatkozás történt a választáson. A bizonyítékokat az Európai Unió titkos szolgálata nyújtotta be. Több nemzetközi szervezet az Európai Bizottsághoz fordult és kérte, tegyék nyilvánossá a bizonyítékokat, de válasz a hivatalosan megszabott határidőig. Ekkor az MCC Brussels panasszal fordult az ombudsmanhoz, követelve a kulcsfontosságú dokumentumok nyilvánosságra hozatalát.
A panasz megtételére azután került sor, hogy az MCC Brüsszel több, válasz nélkül maradt igényt nyújtott be, annak érdekében, hogy hozzáférjen az információkhoz azzal kapcsolatban, hogy a Bizottság alapvető és létfontosságú dokumentumokat titkol el a Romániában zajló választások kapcsán – ez egy sürgős közérdekű kérdés, mivel az ország a következő, 2025. május 4-i szavazási fordulóra készül.
Annak ellenére, hogy Thierry Breton volt biztos arra hivatkozott, hogy a digitális szolgáltatási törvény széles körű végrehajtására a nemzeti választásokon titkos, a dokumentumokat a Bizottság fenntartja magának, és hogy ebben az esetben “semmilyen nyomós közérdek nem indokolja az átláthatóságot” (sic). Bár elismerte a dokumentumok létezését, “folyamatban lévő vizsgálatokra” hivatkozva mentességet említ a dokumentumok visszatartásának indokaként – de ez a mentesség nem áll meg jelentős közérdek esetén, különösen a potenciális külföldi beavatkozással kapcsolatos ügyekben.
Az MCC Brüsszel arra figyelmeztet, hogy a nyilvánosságra nem hozott dokumentumok olyan információkat tartalmazhatnak, amelyek relevánsak lehetnek a romániai elnökválasztás most megsemmisített első fordulójába való állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatban – ami még súlyosabbá teszi a nyilvánosságra hozatal hiányát.
A közvetlenül az Európai Bizottsághoz benyújtott korábbi panasz megválaszolatlan maradt, annak ellenére, hogy a válaszadás törvényes határideje lejárt.
“Jól dokumentált a Bizottság azon szokása, hogy figyelmen kívül hagyja a kényelmetlen kérdéseket a törvényi határidőn túl. ” – tette hozzá Füredi. “Ebben az esetben az időzítés különösen gyanús, mivel a választások következő fordulójáig már csak napok vannak hátra. A román nép megérdemli, hogy tudja, milyen szerepet játszik az EU a demokratikus folyamataikban. Bár üdvözöljük az ombudsman vizsgálatát, ez csak a kezdet lehet. A választott tisztviselőknek, a sajtónak és a nyilvánosságnak továbbra is követelnie kell az elszámoltathatóságot.”
Az MCC Brüsszel felszólítja az összes demokratikus intézményt, hogy biztosítsák, hogy az Európai Bizottság tartsa be az átláthatóság, a nyitottság és a demokratikus elszámoltathatóság iránti elkötelezettségét – ezek az elvek különösen fontosak az Európa számára kulcsfontosságú választási évben.
Forrás: MCC Brussels/Barcs Endre