
A 25 éves leszbikus titkárnő, aki elindította a világ első meleg magazinját, a Vica Versa-t
1947-ben Edythe Eyde titkárnőként dolgozott a Los Angeles-i RKO Radio Picturesnél. A gyors és gépírónő, aki gyakran a tervezett időpont előtt befejezte a munkát, a főnöke azt mondta neki: “Nos, nem érdekel, mit csinálsz, ha befejezed a munkádat, de ne unatkozz, olvass magazint vagy köss. Azt akarom, hogy elfoglaltnak tűnj”.
Az irodalmi gondolkodású leszbikus lány meglátta a lehetőséget. A meleg kultúra nagyrészt a föld alatt zajlott, és a “harmadik nemnek” nehéz volt hasonló gondolkodású emberekkel találkozni. A 25 éves nő írógéppel és indigóval egyszerre hat példányt készített, ezzel elindította a Vice Versa-t – “egy magazint, amelyet teljes komolysággal azoknak szenteltek, akik soha nem lesznek képesek alkalmazkodni a konvenció vaskötésű szabályaihoz”.
“Azokban a napokban nem igazán ismertem sok lányt” – mondta a Visibilities leszbikus magazinnak egy 1990-es interjúban. “De arra gondoltam, nos, csak kiadom ezeket a magazinokat, és talán találkozom néhányal!”
Működött. A 4. számban az írót egy éjjel arra ébredt, hogy az olvasók kopogtattak az ablakán. “Lelkesedésük valóban örömteli volt” – írta.
A Vice Versa verseket, novellákat, filmek és színdarabok kritikáit tartalmazta; minden drámai mű, amely a nők közötti vonzalom legkisebb felhangját is magában foglalta, szabad téma volt. A “Watchama-rovat” -ba bárki kűldhetett anyagot.
Eyde szétosztotta a fénymásolt magazint barátainak, és kérte, hogy adják tovább őket. (“De puh-leeze, maradjon “csak magunk köztünk, lányok”.) Postán is küldött másolatokat, mígnem valaki figyelmeztette, Comstock-törvény megtiltotta az “obszcén, erkölcstelen vagy buja” anyagok terjesztését. De nem törődött vele.
1947 júniusától 1948 februárjáig Eyde kilenc havi számot adott ki, és csak akkor hagyta abba, amikor Howard Hughes megvásárolta a stúdiót és magát a titkárnőt is, és a medencékben végzett új munkák nem engedtek magánéletet vagy plusz időt neki az újabb számok kiadásához. Akkor még nem tudhatta, hogy szerény magazinját a következő évszázadban is emlegetik majd, mint a rainbow mozgalom forrását.
Forrás: NBC News