
Az EU Számvevőszék leleplezte a nem kormányzati szervezetek rendszerszintű finanszírozásának átláthatatlanságát
Az Európai Számvevőszék most közzétett új, lesújtó jelentése feltárja, hogy az EU krónikusan nem képes biztosítani az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és az alapvető kompetenciákat abban, ahogyan euró milliárdokat osztogat a nem kormányzati szervezeteknek.
A jelentés egy bürokratikus, kínos üvöltés – technikai hangvételű, de tartalmában megsemmisítő -, és megerősíti azt, amit az MCC Brüsszel már régóta gyanított, és amire nemrégiben új, lesújtó jelentéseinkben is rávilágított: a rendszer manipulált, zavaros, és teljesen a kivételezettek kezében van.
A könyvvizsgálók ítélete? “Nincs megbízható áttekintés a nem kormányzati szervezeteknek nyújtott uniós finanszírozásról”. A helyzet még rosszabb. A Számvevőszék egyértelműen kimondja: “A nem kormányzati szervezetek által kapott összes uniós támogatásra vonatkozó megbízható információk beszerzése gyakorlatilag lehetetlen”.
Az EU-NGO propagandakomplexuma eddig megpróbálta a saját magával szembeni kritikát egyszerűen a “szélsőjobboldal” munkájának beállítani. Most azonban közvetlen bizonyítékunk van arra, hogy az EU hivatalos könyvvizsgálója bevallotta, hogy az Unió – az erkölcsi iránytű és globális jótevő önjelölt szerepében – nem tudja – vagy nem akarja – nyomon követni, hogy hová megy a pénze, ki kapja, vagy mire használják fel.
A legmegdöbbentőbb felfedezések között:
- Átláthatatlan adatrendszerek: A finanszírozási adatok több weboldalon és adatbázisban vannak szétszórva, ami lehetetlenné teszi az egységes áttekintést. A Számvevőszék “széttöredezett” közzétételi gyakorlatot talál, amely “akadályozza az átláthatóságot és korlátozza a betekintést”.
- Vállalkozói finanszírozás: A 2014 és 2023 között finanszírozott több mint 4400 nem kormányzati szervezet közül mindössze 30 szervezet kapott több mint 3,3 milliárd eurót – a teljes összeg 40%-át. Az EU sokat hangoztatott pluralizmusa inkább hasonlít egy kartellre.
- Fiktív felügyelet: A nyilvános nyilatkozatok ellenére a Bizottság nem ellenőrzi proaktívan, hogy ezek a nem kormányzati szervezetek betartják-e az uniós “értékeket”, nincsenek megbízható adatok arról, hogy ezek a szervezetek mit tesznek az adófizetők pénzéből.
- Ügyvédi félrevezetés: A jelentésből kiderül, hogy a lobbizásban és érdekérvényesítésben részt vevő nem kormányzati szervezetek – amelyek néha közvetlenül találkoztak az európai parlamenti képviselőkkel és a Bizottság tisztviselőivel – tevékenységüket a hivatalos adatbázisokban eltüntették. Legalább egy esetben egyáltalán nem történt közzététel.
- Fantázia besorolások: A 2021-2023-as időszakban a kedvezményezett szervezetek több mint 90%-a nem volt helyesen besorolva a pénzügyi átláthatósági rendszerben (FTS). A nem kormányzati szervezeteket tévesen magáncégként jelölték meg, vagy gyakran egyáltalán nem jelölték meg: egy minta alapján 70 olyan szervezetet találtak, amelyet a Bizottság számviteli rendszerében nem jelöltek meg nem kormányzati szervezetként, annak ellenére, hogy a többi nyilvántartásból erre utaló jelek voltak.
- Ami még rosszabb, hogy a finanszírozás nagy része teljesen kívül esik az uniós ellenőrzés hatókörén. A tagállamokkal való úgynevezett “megosztott irányítás” keretében 2021 és 2023 között 2,6 milliárd euró jutott nagyjából 7500 nem kormányzati szervezetnek, de nincsenek összevont uniós szintű adatok arról, hogy ezt a pénzt hogyan költötték el. A Számvevőszék az egész struktúrát “hiányosnak”, “következetlennek” és “időszerűtlennek” nevezi.
- A növekvő reputációs kockázatra válaszul a Bizottság 2024 májusában csendben iránymutatást adott ki, hogy a nem kormányzati szervezeteknek ne kelljen lobbizniuk az uniós intézményekben. Az, hogy egyáltalán szükség volt egy ilyen tilalomra, önmagáért beszél.
Forrás: MCC