
Az Európai Unió szemet vetett Közép-Ázsia ásványi kincsire, azonban szembe találja magát az orosz érdekekkel
Az Európai Unió és Kazahsztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán vezetői között most első alkalommal került sor kétoldalú találkozóra. Az EU vezetői ellátogattak ezért az ősi üzbég városba, Szamarkandba. Hogyne tették volna, az EU vezetői számára, akik a liberális ideológia vezérelte politikájukkal elérték, hogy szembe kerüljenek Oroszországgal, Kínával, Indiával és az USA-val is egyszerre, élet és halál kérdése, hogy képesek lesznek e megvetni a lábukat a természeti kincsekben gazdag Közép-ázsiai országokban.
Az EU kétségbeesett vezetői sem tagadják, hogy a Közép-Ázsia és az EU közötti kereskedelmi és befektetési kapcsolatok megerősítése elengedhetetlen az Európai Unió gazdasági növekedéshez. Az EU teljes olaj- és gázimportjának 13%-a származik Kazahsztánból, míg az európai blokkból származó befektetések a közép-ázsiai ország legnagyobb külföldi beruházásainak 43%-át teszik ki. Kazahsztán talaja fémekben és ritkaföldfémekben is gazdag. Egy jelentős ritkaföldfém-lelőhely felfedezése nem sokkal a csúcstalálkozó kezdete előtt felkeltette Brüsszel figyelmét, amely szeretné diverzifikálni e gazdasága számára kulcsfontosságú elemek forrásait. Jelenleg Európa a stratégiai fontosságú fémek tekintetében elsősorban Kínától függ.
A nagy kérdés, hogy mit szól az Európai Unió a leplezetlen kolonizációjához és a térség demokráciáért és jogállamiságért cserébe nyújtott kizsákmányolásához Oroszország. A fent említett államok közül három, maga Kazahsztán, valamint Kirgizisztán és Tádzsikisztán tagja a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ), amit a kelet NATO-jának is szoktak nevezni a tagországok között fennálló kölcsönös védelmi garancia miatt. Ez annyit jelent, hogy amennyiben az egyik tagországot külső agresszió éri, akkor az ellen köteles mindenki egységesen fellépni. Az 2002-ben orosz irányítással létrejött szövetség aláírói nem csatlakozhatnak más katonai szövetséghez vagy más nemzetközi integrációs államcsoportosuláshoz.
A KBSZSZ azóta megfigyelői státusszal rendelkezik az Egyesült Nemzetek Közgyűlésén és együttműködik az ENSZ Antiterrorista Bizottságával, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ), az Európai Unióval. Ez annyit jelent, hogy az Európai Unió kapcsolatban áll ezen a szervezeten keresztül magával Oroszországgal.
Oroszország nem fogja ölbe tett kézzel nézni, hogy az Európai Unió elorozza előle a régiót, de messze nem valószínű, hogy futja az erejéből, hogy katonailag megszállja ezeket az országokat. Mégis az EU propagandistái fennen hangoztatják, hogy Putyin a régi szovjet birodalom visszaállítására törekszik akár katonai eszközökkel. Ennek az állításnak a fentek leírtak világítják meg a lényegét, az EU igyekszik Oroszországot távol tartani attól a területtől, amely területtel, mint láttuk Oroszországnak szoros katonai és gazdasági kapcsolatai vannak.
Barcs Endre