
“A szabadság napja?” A Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban véleménye Trump tarifa háborúra
Április 2-án Washingtonútjára indította a „Felszabadulás napjának” nevezett eseményt. Ez távolról sem a globális kereskedelem felszabadítását, hanem az Egyesült Államok által bevezetett új, átfogó vámok hivatalos bevezetését jelentette.
A több mint 180 országból vagy régióból származó importra 10%-os „alapvám” vonatkozik majd, emellett egy sor büntető „kölcsönös vám” is kivetésre kerül az Amerikával szemben nagy kereskedelmi többletet felmutató nemzetekre.
Kambodzsa (49%), Vietnam (46%), Banglades (37%) és Thaiföld (36%) a legsúlyosabban érintettek közé tartozik, Kína pedig 34%-os pótdíjjal néz szembe. Még a régi szövetségeseket sem kímélik: az EU (20%), Japán (24%) és Dél-Korea (25%) is a hálóba került. Nem szerepel a listán Mexikó, Kanada, Oroszország, Fehéroroszország, Észak-Korea és Kuba.
A vámok hivatalos indoklás a kereskedelmi egyensúlytalanságok kezelése és a gyártás visszatérésének ösztönzése az USA területére. Úgy tűnik azonban, hogy politikai célokat is szolgálnak, mivel a Fehér Ház 600 milliárd dolláros éves bevételt prognosztizál a vámokból, ebből 149 milliárd dollárt csikar ki csak Kínából.
Közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy a gazdasági költségek meredekek lehetnek. A Peterson Institute for International Economics becslése szerint a Kanadára, Kínára és Mexikóra kivetett korábbi vámok már most is évi 1200 dollárral növelték az átlagos amerikai háztartások kiadásait, az új intézkedések nélkül.
Ráadásul az Egyesült Államok csak az importált áruk nem amerikai részét fogja megadóztatni, és az amerikai vám- és határvédelmi hivatal jelentős mérlegelési jogkörrel rendelkezik az értékbecslések tekintetében.
Ez a döntés tovább bonyolíthatja a helyzetet, mivel a végrehajtásra vonatkozóan nem adtak meg konkrét ütemtervet, így a vállalkozások bizonytalanságban maradnak.
Kína megtorló vámokkal vág vissza
Kína április 4-én gyorsan válaszolt, és órákon belül 11 ellenintézkedést hozott. Pénteken Peking megerősítette, hogy április 10-i hatállyal 34%-os vámot vet ki az összes amerikai importra, teljesítve korábbi ígéretét, miszerint megtorló intézkedéseket foganatosít az amerikai eszkaláció ellen.
Az Európai Unió is felkészült a következményekre. Először is, április 5-én 12:01 órakor lép életbe egy 10%-os alapvám. Emellett április 9-től 20%-os viszonvámot vetnek ki az EU-ra. Márciusban az USA már 25%-os vámot vetett ki az acélra és az alumíniumra, az EU-t célozva. Április 2-tól minden importált autóra, beleértve az Európából importáltakat is, 25%-os vámot vetnek ki. Az acélra, az alumíniumra és a már vámmal sújtott autókra nem kell további kölcsönös vámokat fizetni. A réz, a gyógyszerek, a félvezetők és a faanyag jelenleg nem tartoznak a vámok hatálya alá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke aggodalmának adott hangot, és kijelentette, hogy ellenintézkedéseket fontolgatnak, bár hangsúlyozta, hogy az EU mindig is „kész volt tárgyalni az Egyesült Államokkal”. Eközben António Costa, az Európai Tanács elnöke sürgette a Mercosurral és Mexikóval kötött kereskedelmi megállapodások gyors ratifikálását, és hangsúlyozta az Indiával és más partnerekkel folytatott tárgyalások előmozdításának fontosságát.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU