
Az Európai Unió a Pekinggel való kapcsolatok erősítésével próbál eligazodni a transzatlanti feszültségek között
Az Egyesült Államok kereskedelmi protekcionizmusának erősödésével Európa újrakalibrálja gazdasági stratégiáját. Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa a héten pörgős diplomáciai körútra indult, és először Washingtonban állt meg, majd Pekingbe utazott. Látogatása aláhúzza a Brüsszelben egyre inkább terjedő felismerést, miszerint a Kínával való együttműködés továbbra is stratégiai szükségszerűség – mind az európai gazdasági érdekek biztosítása, mind pedig a Washingtontól való függetlenség jelzése érdekében.
Március 27-én Šefčovič a Diaoyutai Állami Vendégházban találkozott He Lifeng miniszterelnök-helyettessel, és külön megbeszéléseket folytatott a kínai vámügyi főigazgatóság vezetőjével, Sun Meijunnal. Másnap megbeszélést folytatott Wang Wentao kereskedelmi miniszterrel. Bár az Európai Bizottság nem közölt részleteket, a jelentések szerint a látogatás egyik fő témája az EU Kínával kapcsolatos álláspontjának újrakalibrálása volt. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke, aki korábban a kockázatcsökkentés hangos szószólója volt, enyhített a hangnemén, és egyre inkább a kereskedelmi kapcsolatok bővítése mellett száll síkra.
Ez a változás nem maradt észrevétlen a brüsszeli partnerek washingtoni partnerei számára sem. Közvetlenül kínai látogatása előtt Šefčovič az utolsó pillanatban Washingtonba utazott, ahol lobbizott az európai árukra kivetett amerikai vámok ellen. Úgy tűnik azonban, hogy erőfeszítései hiábavalóak voltak. Napokkal később Donald Trump amerikai elnök újabb 25%-os vámokat jelentett be az európai autókra, ami tovább erősítette az EU gazdasági sebezhetőségének érzését.
Ennek fényében más európai tisztviselők is kelet felé tekintenek. Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter a héten Kínába látogatott, hogy megvédje a francia pálinkaipart a kereskedelmi veszteségektől. Paulo Rangel portugál külügyminiszter március 25-én találkozott kínai kollégájával, Wang Yi-vel, és várhatóan olasz és spanyol tisztviselők is követik majd őt.
A diplomáciai hullámzás Európa geopolitikai helyzetének szélesebb körű átértékelését tükrözi. Amint azt a Global Times szerkesztőségi cikke március 26-án megjegyezte: „Az atlanti szövetségen belül egyre mélyülő repedések és az erősödő globális verseny közepette Európának pragmatikus megközelítést kell alkalmaznia”. Úgy tűnik, Brüsszel szem előtt tartja ezt a perspektívát.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU