
Az Európai Parlament gondatlan zaklatási vizsgálatai cserben hagyják az áldozatokat
Két európai parlamenti képviselő ellen zaklatási panaszt nyújtott be egy személy, aki szerint az Európai Unió legfelsőbb bírósága által legutóbb visszautasított zaklatási ügy a főnökök és az alkalmazottak közötti hatalmi harc megerősödéséhez fog vezetni.
“Ez egy hatalmas hivatali kibaszás, és valóban megmutatja a Parlament arroganciáját az ilyen ügyekben” – mondta egy volt európai parlamenti alkalmazott, aki érintett volt az adott zaklatási ügyben. Az illető, akárcsak a cikkben idézett mások, névtelenséget kapott, hogy szabadon beszélhessen.
A Parlament belső eljárásai a zaklatás kivizsgálására elég hanyagok voltak ahhoz, hogy egy döntést lehessen hozni egy olyan személy javára, akit az adminisztráció áldozatnak minősített – mondta ki március elején az Európai Unió Bírósága.
2023 áprilisában Monica Semedo volt luxemburgi EP képviselőt egy belső törvényhozási bizottság pénzbírsággal sújtotta, miután egy munkatársával szemben zaklatási incidens során tanúsított magatartása miatt a parlament az áldozat javára döntött. A bizottság döntése után Semedo 2023-ban közölte, hogy az ítéletet az Európai Unió Bírósága elé fogja vinni, hogy megpróbálja azt hatályon kívül helyezni.
2025 márciusában, közel két évvel a második állítólagos incidens bíróság elé terjesztése után a bíróság megsemmisítette Roberta Metsola parlamenti elnök Roberta Metsola határozatát, amely „a Semedo asszony védelemhez való jogát érintő szabálytalanságok” miatt Semedo bírságolásáról szólt. Az ítélet rámutat arra, hogy Semedo a jegyzőkönyv helyett az állítólagos áldozat vallomásának összefoglalóját kapta meg, valamint arra, hogy nem férhetett hozzá a döntés meghozatalához használt dokumentumok tartalmához.
„Ez sokat elmond az Európai Parlament zaklatás elleni bizottsága munkájának minőségéről, amely teljesen elfogultan, az érintettek minden alapvető jogát megsértve jár el… a bizottság működését teljesen felül kell vizsgálni” – mondta Semedo a POLITICO-nak.
A belső eljárás, amelyet elsősorban a törvényhozók munkatársai használnak, elfogult a főnökök javára, állapította meg a POLITICO 2023-as vizsgálata. Sok képviselő büntetlenül működött a Parlament folyosóin, jelentette a POLITICO. Ezzel egy időben a Parlament bejelentette a zaklatás elleni reformok átalakítását.
„Tekintettel a bírósági ítéletsorozatra, a Parlamentnek szilárdabb belső kereteket kell kialakítania a zaklatás elleni küzdelem és a bejelentők védelmére” – mondta Nick Aiossa, a Transparency International igazgatója.
Forrás: Politico