
Trump szerint Európa képtelen megvédeni magát amerikai katonai jelenlét nélkül
Ez az egyik oka van annak, hogy az amerikai erőket európai földre telepítik.
Elsősorban elrettentő szerepet játszik az amerikai jelenlét európai földön. “Az Emmanuel Macron által felajánlott nukleáris elrettentésnek sem lenne sok értelme” – mondja Alain De Neve – “ugyanis nem tekintenék teljesen hitelesnek a nukleáris elrettentést, ha nem lenne hagyományos elrettentés, amely felszereléssel és logisztikával rendelkező csapatokból állna. A számítások szerint úgy gondoljuk, hogy az ellenfélnek több félnivalója lenne a kettő kombinációjától.” És ebben a kettős elrettentő keretben erősödött meg ez az erő Oroszország ukrajnai inváziója után.
Ehhez hozzáadható a logisztikai támogatás vagy a kiképzési küldetések jelenléte. Az amerikaiak is “integrálódnak bizonyos egységekbe, például Lengyelországba, ahol az oroszországi határt őrzik. Részt vesznek a NATO-erők kiképzésében és integrációjában is” – magyarázza Simon Van Hoeymissen, a Biztonsági és Védelmi Tanulmányok Központjának szakértője. A szakértő hozzáteszi, hogy egy másik sajátosság a “ballisztikus rakéták elleni védelem”.
Európára nyomás nehezedik. Ez azonban nem új keletű. Az Egyesült Államok már évek óta arra kéri az európaiakat, hogy többé ne támaszkodjanak kizárólag az Atlanti-óceánon túli szövetségesükre a védelmükben. Ez már az Obama-adminisztráció alatt és a közelmúltban a Biden-adminisztráció alatt is így volt.
De a Trump-kormányzat legutóbbi döntéseinek és nyilatkozatainak fényében, beleértve az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek befagyasztását, egyre sürgetőbbé válik a válasz erre a kérdésre. Ezzel összefüggésben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2025. március 4-én bejelentette 800 milliárd euró mozgósítására irányuló tervet.
A gazdasági kérdésekre szakosodott Bruegel Intézet feltette magának a kérdést, hogy mire lenne szükségünk, ha meg kellene védenünk magunkat. Az ítélet: Európának rövid távon további 300 000 katonára és legalább évi 250 milliárd eurós védelmi költségemelésre lehet szüksége az orosz agresszió elrettentéséhez. Sőt, a Kieli Intézettel dolgozó kutatók egyelőre azt mondják: ” E mellett az Európába telepített amerikai csapatokat minden amerikai stratégiai eszközzel támogatják az USA-ból, beleértve a stratégiai repülési és űrerőforrásokat is. Ez az, ami az európai hadseregekből hiányzik.”
Simon Van Hoeymissen szerint “Európa képes lenne a védekezéshez szükséges feladatok 95%-át teljesíteni. A legtöbb szükséges dologról már az európaiak gondoskodnak. És még az amerikaiak jelenléte mellett is ma az európaiak lesznek azok, akik a legveszélyesebb feladatokba vesznek részt. A harcok nagy részét az európaiak vívnák majd. Például az amerikaiak beépülnek a lengyel hadsereg egységébe, amely eszkaláció esetén valószínűleg az első egység lesz, amely kapcsolatba lép az oroszokkal. És harc esetén a lengyelek lesznek a frontvonalban.”
Forrás: RTL, Belgium