
Tudjuk, látjuk! Transparency International: Megugrott a korrupció az EU-ban
A Transparency International (TI)évről évre összeállítja a korrupcióérzékelési indexét. Tavaly a vizsgált 180 ország mintegy negyede érte el a legalacsonyabb pontszámot azóta, hogy a civil szervezet 2012-ben elkezdte használni jelenlegi módszertanát a globális rangsoroláshoz.
Az IT Index 13 adatforrás szerint méri a korrupció megítélését a közszférában, a Világbanktól a magán tanácsadó és kockázatkezelési cégekig, és 0-tól (nagyon korrupt) 100-ig (nagyon tiszta) terjedő skálán értékeli az országokat és területeket.
Nyugat-Európa és az EU regionális átlaga idén 64 volt, szemben a tavalyi 65-tel. A TI szerint 2023 előtt ez a pontszám körülbelül tíz évig nem csökkent.
Az idei jelentés szerint az EU korrupció elleni küzdelme elégtelen, ami akadályozza a blokk megfelelő reagálását a klímaválságtól a jogállamiság összeomlásáig és a túlterhelt közszolgáltatásokig terjedő kihívásokra. Az index nem tér ki az Európai Parlamentben történt korrupciós botrányokra és Ursula von der Leyen Pfizer ügyéről is mélyen hallgat, hiszen azt nem az illiberális országok követték el, hanem az EU vezetői, akinek e tette semmivel nem rontotta az összképet. Az összképet csupán két ország rontotta.
Ugyanis a Soros csapat által szponzorált civil szervezet a liberális állápont szerint méri a korrupciót. Nem véletlen tehát, hogy Magyarország és Szlovákia van a reflektorfényben, az a két ország, amely nem a brüsszeli uniós liberális diktatúra előírásait követi, vagyis szembe megy az Európa-romboló Bizottság tevékenységével.
Ezért nyomban korruptnak kiáltják ki, ahogy Lengyelországot, ahol azonban – csodák csodájára – egy csapásra helyreállt a jogállamiság és eltűnt a korrupció azt követően, hogy az Unió szívének kedves Donald Tusk vette át a kormányt.
Így kell hát nézni ezt a korrupció indexet, amelyen természetesen Magyarország a nyugat-európai és az uniós rangsor végén áll, 41 ponttal, ami egy ponttal kevesebb, mint tavaly. A TI értékelését összefoglalva emeli ki a „rendszerszintű korrupciót és a jogállamiság folyamatos romlását” Orbán Viktor miniszterelnök 15 éves kormányzása alatt.
Természetesen az index semmilyen következményekkel nem jár.
Barcs Endre