
Tisztelgés azok előtt, akik egykor és most kiálltak a fasizmussal szemben
Auschwitz felszabadításának 80. évfordulója alkalmából a világ a holokausztban meggyilkolt milliók emléke előtt tiszteleg, egyben cselekvésre is ösztönözve azokat, akik ma is ellenállnak a fasizmus terjedésének. A nácizmussal szembeni ellenállás nem csak prominens személyiségektől, hanem hétköznapi emberektől – diákoktól, földművesektől és munkásoktól – eredt…. Az ő örökségük ma is él mindazokban, akik kiállnak a szélsőjobboldali gyűlölet, az egyenlőtlenség és az elnyomás ellen.
Martin Schirdewan (DIE LINKE, Németország), a baloldal társelnöke szerint:
„Trump felemelkedése az Egyesült Államokban, amelyet a milliárdosok által támogatott szélsőjobboldali programok táplálnak, figyelmeztetés a világ számára. Európában az AfD ugyanazt a forgatókönyvet követi: úgy tesz, mintha „normális” lenne, miközben gyűlöletet terjeszt a kisebbségek ellen, mélyíti a gazdasági egyenlőtlenséget és megosztja a munkavállalókat. Normalizálásuk a legveszélyesebb lépés – így ismétli önmagát a történelem. A Shoah emléke emlékeztet minket arra, hogy hová vezethet a gyűlölet, az apátia és a hallgatás. Kollektív antifasiszta ellenállásra van szükség a politikában és a mindennapi életben, hogy a „soha többé” ne csak egy frázis legyen. Álljatok ellen, szerveződjetek, és soha ne hunyjatok szemet.”
A szélsőjobboldali szélsőségesség alkalmazkodott a modern korhoz, de lényege ugyanaz maradt – embertelen, antidemokratikus és a megosztottság táplálja. A gazdasági bizonytalanságot, a szegénységet és a társadalmi egyenlőtlenséget használja ki, hogy támogatást szerezzen, az „egyszerű, keményen dolgozó emberek” védelmezőjeként tünteti fel magát, miközben gyűlöletet és megosztottságot szít.
Egy nemrégiben készült felmérés szerint Németországban és Európa-szerte sok fiatal nem ismeri a holokausztot és annak mértékét. Ez kijózanítóan emlékeztet arra, hogy az emlékezésnek és az oktatásnak továbbra is az erőfeszítéseink középpontjában kell állnia.
A történelem erre tanít bennünket: a hallgatás és a passzivitás lehetővé teszi a gyűlölet növekedését. Emlékezzünk azokra az egyszerű emberekre, akik ellenálltak a nácizmusnak – diákokra, munkásokra, földművesekre -, akik szembeszálltak egy olyan ideológiával, amely másokat dehumanizált és megosztottságot szított.
Az ő harcuk a mi harcunk is. Amikor ellenállsz a gyűlöletbeszédnek, életben tartod az ő örökségüket. Amikor nem hajlandóak hallgatni, az emberiséget védik. Amikor az egyenlőségért és az igazságosságért harcolsz, továbbviszed az ő antifasiszta szellemiségüket.
Üzenetük nekünk 80 évvel később is világos: Ne hunyjátok le a szemeiteket! Ne maradjatok csendben! Ne adjátok fel! Ne csak szavakkal, hanem tettekkel is tisztelegjünk emlékük előtt – építsünk egy olyan társadalmat, amely a szolidaritásban, az egyenlőségben és az emberségben gyökerezik.
Az Európai Parlament baloldala a szolidaritás, az egyenlőség és az igazságosság mellett áll ki. Határozottan ellenezzük a jobboldali populizmus, a fasizmus és a jobboldali szélsőségesség minden formáját. Víziónk egy befogadó társadalom, amely az emberi méltóságra és a demokráciára épül, elutasítva a gyűlöletet, a megosztottságot és a félelem politikáját. A mi alternatívánk egyértelmű: szolidaritás a gyűlölettel szemben, emberség az elnyomással szemben, haladás a megosztottsággal szemben.
Forrás: The Left in the European Parliament