A történelemben először felfedezett negatív idő: a jövőből a múltba megy
A Torontói Egyetem kutatói most rátapintottak egy olyan jelenségre, amely a feje tetejére állíthatja a kvantumfizikáról alkotott jelenlegi nézeteinket. A “negatív időnek” nevezett koncepció, amelyet egykor puszta illúziónak hittek, ma már mérhető a kvantummechanika fejlődésének köszönhetően. Ez elég ahhoz, hogy megkérdőjelezzen néhány, a kvantumvalósággal kapcsolatos nézetet.
Ennek a felfedezés Aephraim Steinberg és Daniela Angulo nevéhez köthető, két nagy név a saját területükön. Az arXiv preprintjeként publikált kutatásuk a fotonok és atomok közötti kölcsönhatásokra összpontosít. Megmérve azt az időt, amely alatt elnyelik és kibocsátják a fényt, észrevették, hogy bizonyos intervallumok… negatívok! Ez új kutatási területet nyitott meg, hogy megértsük, hogyan repül az idő a kvantumvilágban.
Laboratóriumuk, egy igazi tudományos barlang a föld alatt (tele lézerekkel, tükrökkel és kábelekkel), ezeknek a kísérleteknek a helyszíne. És akkor meglepetés: meglepő időközök azt mutatták, hogy a fotonok úgy tűnt, hogy már azelőtt elhagyták az anyagot, hogy beléptek volna!
Még ha ez a felfedezés még nem is ígér nekünk időutazást, vagy nem sérti a megállapított fizikai törvényeket, megmutatja, hogy a kvantummechanika hogyan rázza fel intuícióinkat. A kutatók a “negatív időt” használták referenciaként ezekhez a furcsa megfigyelésekhez. Aephraim Steinberg még azt is mondta: “Adataink megállják a helyüket. Nem azért vagyunk itt, hogy átírjuk az összes fizikát,” hangsúlyozva óvatosságukat ezekkel a történelmi eredményekkel kapcsolatban.
Forrás: armées.com