Karácsony Kijevben
Olga Rudenko, az Ukraine Weekly főszerkesztőjének írása:
Üdvözlöm Önöket a Ukraine Weeklyben, ahol összefoglalom Önöknek a hetet, és néhány személyes gondolattal szolgálok.
Csak én érzem úgy, vagy minden évben egyre korábban kezdődik a karácsonyi őrület? Ukrajna sem kivétel, és még az áramszünetek sem akadályoznak meg sok kávézót és üzletet abban, hogy felrakják a karácsonyi fényeket.
Kijev fő karácsonyfáján gyertyákat tegnap gyújtották meg a belvárosi Szent Szofia téren, a város legrégebbi székesegyházának közelében. A teljes háború kitörése előtt a tér minden ünnepi időszakban forgalmas karácsonyi vásárrá változott, amelynek közepén egy óriási fa állt, körülötte pedig számos bódé ételekkel és forralt borral. Ez volt az egyik ilyen piac a város több ilyen jellegű piaca közül.
Most egészen más a kép: egy kis fa a tér sarkában, és mellette egy-két bódé édességekkel. De még ez is valami, és szívesen eltereli a figyelmet a háború valóságáról. (Azt tervezem, hogy megnézem a karácsonyfát, miután befejeztem a hírlevél megírását – és talán még egy csésze forralt bort is találok magamnak valahol).
Az elmúlt héten Kijevben enyhültek az áramkimaradások, de nem történt újabb nagyszabású támadás az energetikai infrastruktúra ellen. Néhány kollégám tegnap este kapott egy figyelmeztetést a katonai forrásaitól, miszerint a következő 24 órában támadásra kell számítani, de még nem történt semmi. Az ilyen figyelmeztetések viszonylag gyakran érkeznek.
Szóval, amit arról mondtam, hogy a karácsonyi őrület minden évben korábban kezdődik – itt valóban okkal történik. Tavaly az ukrán ortodox egyház áttért az új juliánus naptárra a keresztény ünnepek számításánál. Ez azt jelenti, hogy a mi karácsonyunk most december 25-én van, és nem január 7-én, mint korábban, és mint Oroszországban még mindig. Ez azt is jelenti, hogy Szent Miklós napja most december 6-ra esik. Az ukrán hagyományban ez a szovjet időkben nagyrészt feledésbe merült, de visszatért, és Szent Miklós napján kapnak ajándékot a gyerekek. Tegnap egy megható fotótörténetet közöltünk arról, hogy a szüleiket a háborúban elvesztett ukrán gyerekek levelet írtak Szent Miklósnak.
Forrás: Uktraine Weekly