Joe Biden: “Ha Izrael nem létezne, létre kellene hozni!” Izrael az USA 51. állama?
Hiába a palesztinok elleni népírtás, az Egyesült Államok továbbra is feltétel nélkül védi Izraelt. Mi több: továbbra is az USA Izrael fő fegyverszállítója.
„Ha Izrael nem létezne, nekünk kellene létrehoznunk” – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök többször is. A gázai háború kezdete óta Izrael már csaknem 20 milliárd dollárnyi katonai segélyt kapott Washingtontól. E támogatás nélkül az izraeli hadsereg soha nem tartott volna fenn magát olyan sokáig, mondják magas rangú izraeli tisztek.
Az ENSZ több emberi jogi szakértője népirtásnak nevezte a gázai háborút, emberi jogi szervezetek pedig egybehangzóan állítják, hogy amerikai fegyvereket használnak háborús bűnök elkövetésére, de még ez sem akadályozta meg az Egyesült Államok katonai támogatásának áramlását Izrael felé. Vajon mi ennek a barátságnál erősebb kapocsnak a háttere?
Kereskedelmi útvonalak és olaj
A Közel-Kelet, ahol Izrael található, földrajzi fekvése miatt kapta így a nevét: a Nyugat-Európa és az egykori „keleti gyarmatok” közötti kereskedelmi útvonalon fekszik. A régió továbbra is fontos kereskedelmi útvonal. Gondoljunk csak a Szuezi-csatornára, amelyen keresztül a világkereskedelem 12%-a folyik. De a régió azért is fontos, mert itt található a világ olaj- és gázkészletének több mint fele. A 19. század óta ezek az üzemanyagok a globális kapitalista gazdaság fő jóléti forrásai.
Az Egyesült Államok számára, amely a második világháború óta az egyetlen igazi szuperhatalom, az olajtermelés ellenőrzése a világpiaci árak befolyásolásának eszköze. Ez is egy módja annak, hogy előnyt szerezzen a versenytársakkal szemben. Kína például olajkészleteinek felében a Közel-Kelettől függ. Ezért aki ezt a régiót irányítja, az Kína fejlődését is befolyásolja.
Az olaj ellenőrzésének biztosítása érdekében az Egyesült Államok már az 1930-as évektől szoros kapcsolatot épített ki a szaúd-arábiai királyi család diktatúrájával 1979-ig Iránban is egy USA-párti diktátor volt hatalmon. Amikor ez utóbbit kiszorították, az Egyesült Államoknak már új gyalogja volt a térségben: Izrael. A két ország kapcsolata azóta is megingathatatlan, és elsősorban az intenzív katonai együttműködésben és támogatásban nyilvánul meg.
Forrás: solidaire.org