A román szélsőjobb megakadt az EU és a NATO torkán
Grúzia. Moldova. Most Románia?
Megkondulnak a vészharangok Brüsszelben, miután a semmiből előkerült egy szélsőjobboldali, oroszbarát jelölt, aki megnyerte a romániai elnökválasztás első fordulóját vasárnap.
Az ultranacionalista Călin Georgescu sokkoló győzelme félelmet kelt amiatt, hogy Moszkva a NATO és az EU-tag Romániát, egy 19 milliós közép- és kelet-európai nehézsúlyú országot, a saját táborába akarja vonzani a moldovai és grúziai választásokat követően.
A reformpárti Elena Lasconi, aki a december 8-i második fordulóban lép fel vele szemben, egyenesen arra figyelmeztet, hogy a románoknak most össze kell fogniuk, hogy megakadályozzák az ország visszaesését a második világháború után megszálló Oroszország hatalma alá. Arra kérte a bukaresti tömeget, hogy ne hagyják, hogy a jelenlegi rendszerrel kapcsolatos frusztráció „Oroszország által kihasznált sebezhetőséggé váljon”.
A vasárnapi első forduló sokkoló volt, mert Romániát megbízható EU-tagnak és NATO-szövetségesnek tekintik – éles ellentétben az olyan országokkal, mint Magyarország, Szlovákia és Bulgária, amelyeknek komoly problémáik vannak a jogállamiság és az oroszbarát beállítottság miatt. Ha Bukarest is egy EU-ellenesebb, oroszbarátabb útra térne, az súlyosan aláásná az EU működési képességét, és megnehezítené a konszenzus kialakítását a tagországok között.
Georgescu, aki nem tartozik politikai párthoz, és a TikTokon mintegy 3,8 millió like-ot gyűjtött, sok tekintetben illik a 2024-es radikális jobboldali populista mintájára: nyíltan beszél, kerüli a nyugati ortodoxiát, gyűlöli a mainstream média, és EU- és NATO-szkeptikus.
„Ennek a hallgatag, de szélsőséges, oroszbarát jelöltnek az eredménye Oroszország európai demokrácia elleni hibrid háborújának része” – mondta Siegfried Mureșan konzervatív román parlamenti képviselő az Európai Parlamentben.
Valójában a romániai meglepetésszerű eredmény egybeesik Oroszország szélesebb körű próbálkozásával, hogy az Európai Unión belüli vagy annak szomszédságában lévő országokat a Moszkva-barát táborba vonja.
Választási megfigyelők figyelmeztettek a legutóbbi moldovai és grúziai választások kimenetelének befolyásolására tett erőfeszítésekre. Eközben Magyarország és Szlovákia vezetői az EU-ban már oroszbarát nézeteket vallanak, és hamarosan Csehország is csatlakozhat hozzájuk, ha Andrej Babiš volt miniszterelnök nyer a jövő évi parlamenti választásokon.
Forrás: Politico