Orbán Viktor meglepő hatása az amerikai politikára
Sokan úgy vélték, hogy első elnöki ciklusa után Donald Trump a történelem szemétdombján végzi. Most azonban Trump visszatért, és az Egyesült Államokat másodszor is jobboldali populista fogja irányítani.
Trump célja ezúttal az, hogy átalakítsa az amerikai kormányt, hogy növelje hatalmát. Nem ő az első modern jobboldali populista, aki erre kísérletet tesz – a magyar Orbán Viktor által kidolgozott forgatókönyvet követi. Először is fontos megérteni, hogy Amerika nem az első ország, amely ilyen fenyegetéssel szembesül a demokráciájára, és ez nem is valami külső dolog. Az autokratikus populizmus nem egy vírus, amelyet az Egyesült Államok az egzotikus Keletről, Oroszországból vagy Magyarországról kapott el. A modern kori autokráciák választásokon keresztül jutnak hatalomra, ami választási autokráciákhoz vezet. Ezek a rezsimek a demokratikus rendszeren belül épülnek fel.
Ez az, amit Orbán olyan sikeresen csinált, ezért inspirált más autokratákat is. Amerika radikális konzervatívjai figyeltek. Steve Bannon Orbánt “Trump előttinek” nevezte. JD Vance megválasztott alelnök Orbánt nevezte meg inspirációként, akitől “tanulhatnánk az Egyesült Államokban“.
Mi az, amit Amerika átvesz majd Orbántól?
— Elitellenesség. Arra is számíthatunk, hogy a kultúrharc eszkalálódni fog. Orbán olyan törvényt fogadott el, amely lecsap az egyetemekre, hogy csökkentse a liberális eszmék befolyását. Vance az egyetemeket “ellenségnek” is nyilvánította, és azt tanácsolta, hogy “a legközelebb a konzervatívok valaha is eljutottak ahhoz, hogy sikeresen kezeljék az egyetemek baloldali dominanciáját, az Orbán Viktor megközelítése Magyarországon“.
— Bevándorlóellenes. Az is világos, hogy Trump folytatni fogja bevándorlóellenes tirádáit, és illegális bevándorlók millióit fogja kitoloncolni. Míg Kelet-Európában radikális jobboldali populista vezetők jelentek meg az európai migránsválság előtt, a bevándorlással szembeni ellenségesség mégis kedvelt szélsőjobboldali téma. A populisták bonyolult narratívákat hoznak létre a Nyugat saját maguk által okozott hanyatlásáról, amelyet egy “liberális vírus” gyengített meg, és vesztesek a civilizációk globális versenyében. Ezek a narratívák különösen hatásosak, mert faji sztereotípiákat és félelmeket is aktiválnak a történelmi kisebbségekkel kapcsolatban, nem csak az új bevándorlókkal kapcsolatban.
— Gazdasági nacionalizmus. Az éghajlat-változási politikáktól a szabadkereskedelmi megállapodásokig a liberális és centrista gazdaságpolitikák is gyakori lyukasztózsákokká váltak. Trump vámokkal kapcsolatos szerelmi viszonya és Kínával folytatott kereskedelmi háborúja Orbán gazdasági globalizáció elleni küzdelmét tükrözi. Bár Orbán gazdasági nacionalizmusának gyakorlati hatása korlátozott Magyarországon, döntő fontosságú a magyar munkásosztály támogatásának fenntartásához, akik egyébként Orbán politikájának viszonylagos vesztesei.
A gazdasági nacionalizmus a populista szoftver létfontosságú eleme, de a szélsőjobb ellenfelei gyakran elhanyagolják, ezért nézzük meg mélyebben, hogyan működik.
Mielőtt Kelet-Európa az illiberalizmus laboratóriumává vált volna a 2010-es években, a nyugati közgazdászok az 1990-es években a neoliberalizmus laboratóriumaként használták. Ez a sokkterápiás kísérlet elidegenítette az alsó-középosztálybeli és munkásosztálybeli polgárok tömegeit a balközép pártoktól, akik gyakran támogatták ezeket a politikákat. Hasonló tektonikus elmozdulások aláásták a demokraták támogatását az amerikai munkásosztály körében.
Forrás: Politico