Marc Botenga belga EP képviselő: “Izrael arra használja a gázai népirtást, hogy átvegye az ellenőrzést egész Palesztina felett”
Október 28-án egy nemzetközi küldöttség érkezett a megszállt palesztin területekre egyhetes megfigyelő misszióra. Voltak köztük jogászok, Ada Colau, Barcelona volt polgármestere, Jaume Asens, egy volt spanyol parlamenti képviselő, aki azóta európai parlamenti képviselő lett, és Marc Botenga, a belga Munkáspárt tagja, Európai parlamenti képviselő. A párt lapja, a Solidaire az EP képviselővel találkozott, hogy keményen beszámoljon arról a néhány napról, amelyet az izraeli hadsereg közelében töltött.
Kérdés: Miért ment Palesztinába?
Válasz: Marc Botenga. Sok kép kering az interneten , de valójában az emberek nem igazán tudják, hogy mi is történik a helyszínen. El akartam menni, hogy a saját szememmel lássam. Izrael nem ad engedélyt arra, hogy Gázába menjünk, azt is eltitkolja, hogy mit csinálnak Ciszjordániában. Nem haboztam, amikor felkértek, hogy vegyek részt ebben a küldöttségben. Láttam amatőr videókat, amelyeken egész falvakat gyújtottak fel a telepesek, és azt is, hogy a térségben menekülttáborokat támadtak meg. Úgyhogy azt gondoltam: „Valami történik ott is, menjünk és nézzük meg.”
Az első dolog, ami feltűnik a megszállt területtel kapcsolatban, hogy rengeteg új izraeli autópálya van. A palesztinok nem vezethetnek rajta. Ezt a területet 1967 óta illegálisan megszállta Izrael. Ezeket az autópályákat és infrastruktúrát palesztin földek ellopására és Izraelhez csatolására használják. Az izraeli hatóságok fegyvereket szállítottak a telepeseknek, hogy a terror légkörét teremtsék. Ezek a telepesek éjszaka rendszám nélküli autókon utaznak palesztin faluból palesztin faluba, hogy autókat égessenek, megfélemlítsék a palesztinokat vagy akár öljenek is. A telepesek terrorizálják a lefegyverzett lakosságot. Ezenkívül az izraeli hadsereg támogatja a telepeseket. Amikor megérkeztünk egy faluba, ijedt gyerekeket láttunk, akik azon tűnődtek, vajon még mindig izraeli telepesek érkeznek-e.
K: Mi volt a küldetés alapvető célja?
V: Dokumentálni egy sor dolgot, és konkrét szolidaritást kimutatni a helyszínen. A Nemzetközi Bíróság (ICJ) törvénytelennek nyilvánította az izraeli megszállást. Az izraeli telepesek várhatóan 12 hónapon belül távoznak. Azt szerettük volna tudni, hogy tiszteletben tartották-e ezt a döntést. És nem, egyáltalán nem. Éppen az ellenkezőjét teszik, bővítik a telepeket.
K: Mi ütötte meg igazán?
V: Bármerre megyünk, katonai megszállást látunk. Mindenhol vannak ellenőrző pontok, tehát olyan pontok, ahol megjelensz, és ahol az izraeli hadsereg önkényesen dönti el, hogy átmehetsz-e vagy sem, és ezeket az átkelőket bármikor be lehet zárni. Ez történt velünk, amikor el kellett indulnunk Nablusból Ramallahba. Az ellenőrzőpont zárva volt, így be voltunk zárva a városba. Ezután a Ramallahba visszatérőt is lezárták. Nem volt semmi ok, nem volt indoklás.
Egy másik figyelemre méltó esemény volt, amikor elkísértük a gazdákat a földjükre, mert itt az olajbogyó betakarítási időszaka: az izraeli hadsereg nem akarja, hogy a palesztinok hozzájussanak vízforrásokhoz, vagy akár saját olajfáikhoz. Amint kiszálltunk a kocsiból, a katonák fáklyákkal és könnygázgránátokkal dobáltak felénk, hogy a gazdákkal ne érjünk ki a földekre. Mivel mindannyian fel vannak fegyverezve, akár le is lőhettek volna minket, amit máshol meg is tesznek… Láttunk olyan területeket is, ahol a telepesek kiűzték a palesztin lakosságot, és azzal dicsekednek, hogy „az araboktól felszabadított” területeket hoztak létre.
Forrás: solidaire.org