Cop29: a környezetvédelmi megállapodás „árulása”
Bár a nagyszabású tárgyalások megállapodással zárultak, továbbra is mély megosztottság tapasztalható az országok között a fejlődő világ alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésének elősegítéséről.
A gazdag és szegény országok vasárnap kora reggel kötöttek egy trillió dolláros megállapodást az éghajlati válságról, miután a maratoni tárgyalások és a napokig tartó keserű vádaskodás a kampányolók szerint „árulással” végződött.
A cél értelmében a fejlődő országoknak 2035-ig évente legalább 1,3 trillió dollár összegű támogatást kell kapniuk, hogy segítsék őket az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésben és a szélsőséges időjárás hatásainak kezelésében.
Ebből azonban csak 300 milliárd dollár érkezik majd elsősorban abban a formában, amelyre a legnagyobb szükségük van: a fejlett világból származó támogatások és alacsony kamatozású kölcsönök formájában. A többit magánbefektetőktől és egy sor lehetséges új pénzforrástól kell majd előteremteni, például a fosszilis tüzelőanyagokra és a törzsutasokra kivetett esetleges illetékekből, amelyekről még nem született megállapodás.
Mohamed Adow, a Power Shift Africa thinktank igazgatója elmondta: „Ez [a csúcstalálkozó] katasztrófa volt a fejlődő világ számára. Ez az emberek és a bolygó elárulása a gazdag országok részéről, amelyek azt állítják, hogy komolyan veszik az éghajlatváltozást. A gazdag országok azt ígérték, hogy majd csak a jövőben „mozgósítanak” bizonyos pénzeszközöket, ahelyett, hogy most biztosítanák azokat. A csekk a postán van. A sebezhető országokban azonban már most életek vesznek el és a megélhetés veszik el.”
A világ legszegényebb és legkiszolgáltatottabb országai közül néhányan keményen küzdöttek a két héten át tartó, feszült tárgyalások során az Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban megrendezett Cop29 ENSZ-csúcstalálkozón azért, hogy a pénz nagyobb részét közvetlenül a fejlett országoktól kapják. Azt is szerették volna, ha a rendelkezésre álló pénzeszközök nagyobb része a leginkább rászoruló országokhoz kerüljön, ahelyett, hogy a nagyobb feltörekvő gazdaságokkal, például Indiával osztoznának.
Forrás: The Guardian