Vér és verejték: szörnyű kizsákmányolás húzódik meg az európai fegyveripar mögött
A fegyveripar az alacsony költségű munkaerőre és a szörnyű munkakörülményekre támaszkodik, hogy minél nagyobb profitot termeljen. A rendszerszintű egyenlőtlenségek és visszaélések táplálják a fegyveripar sikerét, egy olyan ágazatét, amely hasít a háború idején.
A fegyvergyártás mögött meghúzódó, túlságosan is figyelmen kívül hagyott dráma azonban rengeteg ember halálát okozza, a gyártás a kizsákmányolt munkások jólétének rovására megy. Az ágazatban dolgozók védelme érdekében sürgősen átláthatóságra, elszámoltathatóságra és etikai reformra lenne szükség.
Azonban az európai a fegyverlobbinak – különösen egy nagyvállalati csoportnak – nagy befolyása van az EU kibontakozó katonai politikáinak alakításában, kezdve az Európai Védelmi Alap (EFA) létrehozásától. E lobby nyomására az Európai Unió 2025 végére eléri a 2 milliós éves lőszerhéjgyártási kapacitást. De az Európai uniónak ez messze nem elég. Az EU 31 projektet választott ki, hogy segítse az európai hadiipart lőszergyártásának és felkészültségének növelésében.
A kiválasztott projektek öt területet fednek le: robbanóanyagok, lőpor, lövedékek, rakéták, valamint tesztelési és felújítási tanúsítás. A projekteket 513 millió euróval finanszírozzák az EU és Norvégia költségvetéséből. Ez a finanszírozás a társfinanszírozás révén további beruházásokat von maga után az ipar részéről, ami összesen mintegy 1,4 milliárd eurós beruházást eredményez az ellátási láncban.
Ezért nem akarják az EU háborús héjái, hogy az ukrajnai háború hamar végetérjen.
Barcs Endre