A G20-ak liberális világhatalom-építését Trump megválasztása megtorpedózta
A világ legnagyobb gazdaságainak vezetői hétfőn ugyanabban a teremben gyűltek össze, ami egyedülálló lehetőség lehet a világszerte dúló háborúk és válságok kezelésére. Mégis, soha nem tűntek még távolabb egymástól, és soha nem beszéltek még kevésbé egy nyelvet.
Hszi Csin-ping kínai, Joe Biden amerikai elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök és más vezetők vesznek részt a 20-as csoport csúcstalálkozóján, amelynek napirendjén többi között a globális éhezés elleni küzdelem, a nemzetközi intézmények reformja és az éghajlatváltozás szerepel.
De nem csak erről tárgyalnak
„Az igazi téma Trump érkezése” – mondta egy nyugat-európai ország diplomatája. A G20 „a különböző blokkok kakofónikus visszhangkamrájává vált, tele pletykákkal, ahol mindenki csak a saját hangját hallgatja”.
A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump nem lesz ott – de jelenléte nagy jelentőséggel bír majd, miközben a diplomaták azon fáradoznak, hogy kitalálják, hogyan fogja egy elszigetelődő Amerika felgyorsítani a csoporton belüli megosztottságot, és ki fogja betölteni a Washington által hagyott vezetői vákuumot.
Míg Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke talán szívesen viselné ezt a köpenyt, a legtöbben kíváncsian várják, hogy Peking, Washington fő riválisa vállal-e nagyobb vezető szerepet.
„Lehetséges, hogy a kínaiak megpróbálják majd kiirtani a G20-at… Erre érdemes odafigyelni, óvatosak és lépésről lépésre haladnak előre” – mondta Michel Duclos, Franciaország korábbi szíriai nagykövete. „Az ő gondolkodásmódjukban a kínai-amerikai kapcsolat, a G7 és a BRICS a fontos” – tette hozzá.
A szövetségek már most helyezkednek. Argentína láncfűrészes elnöke, Javier Milei szorosabb kapcsolatot akar Trumppal, akinek közismert a multilateralizmus iránti megvetése. Milei most felbátorodott, és a G20-ak két diplomatája szerint blokkolja a G20-ak záróközleményéről szóló tárgyalásokat. Macron személyében pedig új barátra talált, mivel a francia vezető megpróbálja megmenteni a G20-ak nyilatkozatát, és kétségbeesetten keresi a módját, hogyan lehetne meghiúsítani a küszöbön álló EU-Mercosur kereskedelmi megállapodást.
„Mi értelme lenne rávenni tárgyalóinkat, hogy jelentős energiát fordítsanak a geopolitikai nyelvezetre?” – kérdezte az Elysée-palota egyik tisztviselője az újságíróknak tartott tájékoztatón. „Tudjuk, hogy a G20-kon nem fogunk előre lépni.
Forrás: Politico