Politikai túlszabályozás: hogyan lövi magát lábon Európa?
Vajon a kényszer rákényszeríti e a 27 tagú EU-t , hogy végre leküzdjék az európai versenyképességet nyomasztó politikai túlszabáyozást és a bürokrácia által felhalmozott akadály hegyet?
Az Európa előtt álló versenyhátrányok közül a legfrusztrálóbb a politikai túlszabályozás okozta hátrány. A legmeggyőződésesebb európaiak a legélesebb diagnózist állítják fel. Emmanuel Macron, aki az Európát ” halálos » helyzetére figyelmeztető Philippulus lett , a múlt hónapban Berlinben figyelmeztetett: «Túlszabályozunk és alulbefektetünk. A következő két-három évben, ha így folytatjuk, kiesünk a piacról . Egy hozzá közel álló személy hozzátette: “Radikálisnak kell lennünk az egyszerűsítés terén. Mindent le kell állítani. Húzzunk ki minden gátat . Mario Draghi szerint , „ az európai vállalkozások több mint 60%-a úgy látja, hogy a szabályozás akadályozza a beruházásokat ”.
Az üzleti vezetők órákig tudnának beszélni arról, hogy a túlszabályozás milyen hatással van a versenyképességükre. Ez a téma most élesen vetődött fel Donald Trump győzelmével, aki az “Amerika mindenek előtt” gazdaságpolitika híve. Az általa felállított gazdasági akadályok elhárítása sem lesz könnyű feladat.
„Ne azt kérdezzétek, hogy mit tehet értetek az USA, hanem azt, hogy mit tegyen Európa saját magáért” – mondta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök november 8-án, pénteken, Budapesten. Az európai állam- és kormányfők két nappal Donald Trump amerikai győzelme után Budapesten találkoztak. Cselekedni akartak, hogy megmutassák, nem csak a legfőbb partnerük politikai életének és szeszélyeinek vannak kiszolgáltatva.
A cselekvésre a 27 tagállam tett ígéretet, miután jóváhagyták a „Budapesti Nyilatkozatot” az „új európai versenyképességi paktumról” . A szándéknyilatkozatoktól a cselekvésig azonban még sok a tennivaló. „Amit Európa nem tehet tovább, az a döntések elhalasztása” – mondta Mario Draghi, aki azért utazott Budapestre, hogy az EU versenyképességéről szóló riasztó jelentéséről tárgyaljon az európai vezetőkkel.
Szeptember 9-én az Európai Központi Bank korábbi elnöke arra figyelmeztetett, hogy ha nem hajt végre radikális változtatásokat, akkor az EU, amely gazdasági szempontból lemarad az USA és Kína mögött, „lassú agónia” felé tart. „A sürgősség még nagyobb”, amióta Amerika úgy döntött, hogy Donald Trumpot újraválasztja a Fehér Házba – hangsúlyozta.
Csakhogy az Európai Unió már nincs abban a helyzetben, hogy felvegye a versenyt az USA-val és Kínával. hiába a szándék és az akarat, ha nincsenek meg a feltételek a gazdasági felemelkedésre. Ezeknek a feltételeknek ugyanis maga az EU a gátja, amelyik elburjánzott bürokráciájával rámászott a nemzetállamok gazdaságára és szépen megfojtja azt. Íme újabb bizonyosság arra vonatkozóan, hogy a központi irányítás egy fokon túl nem elősegíti a gazdasági felemelkedést, hanem éppen gátja annak.
Ezért a budapesti találkozó egy szomorú mérföldkő, ahonnan az Európai unió összeomlását számíthatjuk.
Barcs Endre