Az amerikai elnökválasztás igazi győztesei a konzervatív populisták
Orbán Viktor magyar miniszterelnök nemrégiben strasbourgi útja során megfogadta, hogy több üveg pezsgőt is kipukkaszt, ha barátja, Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást. Most lehetősége van rá, hogy ezt meg is tegye – az Európai Unió vezetőinek szeme láttára, akik csütörtökön kétnapos találkozóra érkeztek fővárosába, Budapestre.
A konzervatív populista régóta ragaszkodik ahhoz, hogy ő és egyre több európai szövetségese végül a történelem győztes oldalán találja magát a bevándorlással és Ukrajnával szemben ellenséges, a hagyományos keresztény családi értékek mellett elkötelezett programmal.
Trump győzelme most nyomatékos lökést ad azoknak az országoknak, amelyek igyekeznek szembeszállni az EU főáramával, és több szuverén jogkört elvonni a brüsszeli bürokratáktól. Talán a legfontosabb, hogy egyre inkább úgy érzik majd, hogy nagyobb politikai fedezettel rendelkeznek ahhoz, hogy az Oroszország elleni szankcióktól a zöld reformokig terjedő szakpolitikák tekintetében keresztbe tegyenek Brüsszelnek.
Mivel Franciaország törékeny kormánya a költségvetési lyuk miatt megbénult, és most, hogy Németország kormánykoalíciója összeomlott, az EU hagyományos gépháza megrekedt, ami nagyobb teret biztosít Orbán Viktor közép-európai és olaszországi konzervatív haverjainak, hogy meghatározzák az EU politikai hangnemét.
„Nyilvánvaló, hogy most van a nagy pillanat [Giorgia] Melonis [olasz miniszterelnök] és Orbánék számára. Nekünk [Franciaországnak] nincs befolyásunk az aktuális nagy nemzetközi kérdésekre” – mondta Emmanuel Macron francia elnök egyik magas rangú szövetségese.
Macron súlyosan meggyengült otthon az előrehozott választások után, amelyeken a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás párt nyerte a legtöbb parlamenti helyet a nyár elején. Németországban Olaf Scholz kancellár egyre súlyosbodó vezetői válság közepén van, amely miatt kormánykoalíciója összeomlott.
Orbán mellett Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Karl Nehammer osztrák kancellár is ideológiailag közel áll Trumphoz – bár Meloni nem osztja Orbán oroszbarát álláspontját. A holland kormánykoalíciót Geert Wilders iszlám- és bevándorlásellenes, populista politikus támogatja. Robert Fico szlovák miniszterelnök Orbánhoz hasonlóan jogállamisági vitába keveredett Brüsszellel, és osztja a magyarok oroszbarát nézeteit. A potenciális roncsok e káderéhez jövőre valószínűleg csatlakozik Andrej Babiš, aki a jövő évi választásokon várhatóan visszatér a hatalomba Csehországban.
Andrea Di Giuseppe, Meloni olasz parlamenti képviselője, az olaszokat Észak-Amerikában képviselő Olasz Testvérek párt tagja számára Trump győzelme személyesen is megerősíti Melonit, „mert ma Európában Melonié lesz az elsődleges szerep. Ha Trumpkal való együttműködésről van szó, ő az egyetlen konzervatív az EU alapító tagjai és a nagy európai gazdaságok között, és a megközelítése nagyon hasonlít Trumpéhoz”.
Forrás: Politico