Amerikai elnökválasztás: nem számít, ki nyer, Európa már vesztes
A kellemetlen igazság az, hogy az amerikaiak érdeklődése Európa iránt az elmúlt 30 évben egyre csökkent. És egyik jelölt sem valószínű, hogy visszahozza az 1990-es évek elejének transzatlanti fénykorát.
Európa már nem olyan fontos Washington számára, mint egykor. Az öregedő és zsugorodó, a hatalmi politikára allergiás, törékeny és kockázatkerülő Európa sok amerikaiban egyre inkább gúnyos megvetést vált ki – Európa immár a legtöbb amerikai számára egy nyaralásra alkalmas hely, de ennél többre nemigen alkalmas. Ezen a helyzeten csak ront, hogy az amerikai és az európai gazdaságok teljesítménye közötti különbség feltartóztathatatlanul nő, Amerika javára.
A transzatlanti kapcsolatok támogatói joggal fogják hangsúlyozni, hogy az USA és az EU kapcsolata Joe Biden elnök alatt jó volt. Az Ukrajnának nyújtott támogatása (beleértve a múlt héten bejelentett 20 milliárd dolláros kölcsönt is) szilárd volt, még akkor is, ha az elmarad a háború barát reményektől. Kormánya Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó révén szoros kapcsolatot ápolt Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel. „Az ukrajnai háború miatt úgy gondolom, hogy az USA szenvedélyesebben elkötelezett Európa iránt, mint az elmúlt 70 évben bármikor” – írta Whit Stillman amerikai filmrendező, aki karrierje nagy részét Európában töltötte.
Biden biztosan Amerika utolsó hidegháborús elnöke lesz. Az ő nyomában le déluge – pontosabban olyan politikusok következnek, akik nem érzik úgy, hogy Oroszország alapvető fenyegetést jelentene az amerikai érdekekre, vagy akiknek jelentősen összezsugorodott a világpolitikai szerepük. Még Biden is hagyta, hogy Washington az indo-csendes-óceáni térség prioritásának megvilágításba helyezését, amikor a helyzet úgy hozta, hogy a kényszerhelyzetbe került. Emlékeznek még az AUKUS-botrányra, amikor az Egyesült Államok elragadott egy jelentős tengeralattjáró-építési szerződést Franciaország orra elől? Emmanuel Macron francia elnök dühös volt. Washington tompa válasza a híres Don Draper-sorra emlékeztetett: „Egyáltalán nem gondolok rád.”
A színfalak mögött a franciák jellemzően tisztán látják, hogyan látja Európát Washington. „Ez nem ellenségeskedés” – viccelődött egy diplomata. „Ez nemtörődömség. Néha ez még rosszabb.”