Vége Schengennek? Az új határellenőrzések véget vetnek a nyitott Európának
Az a döntés, hogy egyes országok ideiglenesen visszaállítják a határellenőrzést, aggodalmakat keltett azzal kapcsolatban, hogy ez mit jelenthet a schengeni térség jövőjére és a menedékkérők jogaira nézve.
Franciaország, Németország, Dánia, Olaszország és Ausztria nyomdokaiba lépve, a múlt héten megerősítette, hogy hat hónapra visszaállítja az ellenőrzést valamennyi határán. Ez a döntés ellentétes a schengeni térség elvével, amely az Európai Unió (EU) egyik védjegye, és amely lehetővé teszi a polgárok számára, hogy szabadon, határellenőrzés nélkül utazhassanak az országok között.
„Ez legális, de csak ideiglenes értelemben” – mondta a The Brussels Timesnak Pascal Debruyne, az Odisee University College migrációs és menekültügyi kutatója. „Csak vészhelyzetben hozhatják vissza az országok a határellenőrzést hónapokra”, ahogy azt a Schengeni határellenőrzési kódex (SBC) is kimondja.
Az SBC szerint a határellenőrzéseket csak végső esetben, „a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető súlyos veszély esetén” lehet bevezetni. Az országok a „növekvő migrációs áramlásra” hivatkoztak a határellenőrzés visszaállításának indokaként. Szakértők azonban vitatják ezt, azzal érvelve, hogy a migrációs számok nem indokolják az elnyomó lépést. „Sem Németországban, sem Franciaországban nem látunk jelentős növekedést a menedékkérelmek számában” – mondta Debruyne.
Thomas Willekens, a Flamandiai Menekültügyi Munka (Vluchtelingenwerk Vlaanderen) politikai tanácsadója a The Brussels Timesnak elmondta, hogy ez egy példa arra, hogy az európai tagállamok és politikusok a migrációt problematizálják a közvélemény támogatásának megszerzése érdekében.
„Ez egy visszatérő tendencia. Nagyon aggasztó, hogy az országok azért vezetnek be határellenőrzést, mert a menedéket kereső embereket a nemzetbiztonságra nézve fenyegetésnek tekintik”.
Franciaország mostani lépésének valószínűleg további dominóhatása lesz. „A szélsőjobboldal beépül a holland kormányba, ami Hollandiát is erre ösztönözheti. Belgium is követheti a példát, különösen, hogy most egy jobboldali kormány áll a küszöbön”.”
És ki tudja, hová vezetnek majd a korlátozások? „Ezek a pártok lassan feszegetik a jogilag lehetséges határokat. Egyelőre Schengen ideiglenes felfüggesztésén dolgoznak, de ezzel Európa egzisztenciális létének határait is feszegetik” – figyelmeztet Debruyne.
Az Európai Bizottság szóvivője a The Brussels Timesnak elmondta, hogy álláspontja egyértelmű, és a határellenőrzés visszaállításának kivételesnek, időben szigorúan korlátozottnak és végső eszköznek kell maradnia. „A Bizottság és a schengeni koordinátor szorosan együttműködik minden olyan tagállammal, ahol jelenleg belső határellenőrzés van érvényben”.
Ha egy tagállam egy évvel vagy annál hosszabb időre meghosszabbítja a belső határellenőrzést, a Bizottság véleményt fog kiadni – tette hozzá a szóvivő. A döntést azonban az Európai Bizottság nem vétózhatja meg.
Forrás: Brussels Times