Mi lesz az uniós vívmányokkal? Franciaország november 1-től lezárja a határait
Franciaország november 1-jétől ismét szigorúbb határellenőrzést vezet be Belgiummal, Németországgal, Olaszországgal, Luxemburggal, Spanyolországgal és Svájccal szemben, az illegális bevándorlással kapcsolatos aggodalmakra és „a magas szintű terrorista tevékenységek által jelentett komoly fenyegetésekre” hivatkozva. Az ellenőrzések hat hónapig tartanak majd.
A schengeni térség országai között névlegesen nyitva vannak a határok, de a nemzetek ideiglenesen bevezethetik a határellenőrzést. Bár Franciaország legutóbbi bejelentése a határellenőrzésekről címlapokra került, az országban csaknem egy évtizede tartanak ilyen ellenőrzéseket. Az ellenőrzéseket először 2015 decemberében vezették be a párizsi terrortámadásokat követően.
Azóta Franciaország közel 20 meghosszabbításról tájékoztatta az Európai Bizottságot, amelyek különböző biztonsági aggályokhoz – többek között a 2024-es párizsi olimpiához – kapcsolódnak. A legutóbbi lépés a jelenlegi határellenőrzési intézkedések meghosszabbítása, amely október 31-én ér véget. „Egyszerűen csak megújítjuk a 2015 óta érvényben lévő ellenőrzéseket” – mondta a The Brussels Timesnak a francia belügyminisztérium szóvivője.
A határellenőrzések meghosszabbításáról szóló legutóbbi francia bejelentés különösen a szomszédos országokban, például Belgiumban okozott aggodalmat, mivel ezekből az országokból több ezer ember lépi át a határt Franciaországba.
Gyakorlatban nem mindenkit ellenőriznek, aki átlépi a határt. „Az ellenőrzéseket nem szisztematikusan végzik. Azt is láttuk, hogy ezek az ellenőrzések gyakran az ország belsejében zajlanak, és nem magánál a határnál”.” Megjegyezte, hogy hasonló volt a hatás Németországban is, ahol szeptemberben bevezették a határellenőrzést a szárazföldi útvonalakon belépők esetében.
Ennek ellenére a Franciaországba belépő határátkelőknek maguknál kell tartaniuk személyazonosító okmányaikat, és fel kell készülniük arra, hogy a határőrök részletes ellenőrzéseket végeznek. Az uniós polgárok esetében ez lehet uniós útlevél vagy valamely uniós ország nemzeti személyazonosító igazolványa.
Eközben a vízumköteles nem uniós állampolgároknak maguknál kell tartaniuk útlevelüket és egy uniós ország által kiadott érvényes tartózkodási engedélyt vagy vízumot, míg a vízummentes országokból érkezőknek fel kell mutatniuk lepecsételt nem uniós útlevelüket, és nem szabad megfeledkezniük a schengeni napokra szóló engedélyükről. Az Egyesült Királyság állampolgárai például hat hónap alatt legfeljebb 90 napot tölthetnek az EU területén.
Forrás: Brussels Times