A kínai média exkluzív részleteket közöl Wang kínai miniszter és Dombrovskis EP-elnök videó beszélgetéséről, az EV-tárgyalások kihívásairól és a következő tárgyalási szakasz kilátásairól
Október 27-én a Yuyuan Tantian kínai médium exkluzív cikkben részletezte, hogy milyen kihívások akadályozzák Kínát és az EU-t abban, hogy megállapodásra jussanak az EU által a kínai elektromos járművek behozatalára kivetett végleges vámok bevezetése előtt. A cikk a kínai kereskedelmi miniszter, Wang Wentao és az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, Valdis Dombrovskis között nemrégiben lezajlott videóhívás részleteit is ismertette.
Az EU taktikáját kritizálták a tárgyalásokba vetett bizalom aláásása miatt
A jelentés egy „szakértőre” hivatkozva az EU ésszerűtlen és gyakorlatlan tárgyalási taktikájának tulajdonította a tárgyalások elakadását. Az EU állítólag ragaszkodott ahhoz, hogy „minden egyes modellre és márkára” vonatkozó minimálárról tárgyaljanak, és még azt is fontolóra vette, hogy a különböző európai országokba és régiókba exportált azonos elektromosáramú modellekre különböző minimálárakat alkalmazzon.
Brüsszel megközelítése láthatatlanul rendkívül bonyolulttá tette a tárgyalásokat, tekintettel az EV-márkák, modellek és az egyéni igényekhez igazítható, testre szabható opciók sokféleségére – jegyezte meg a cikk. „Egyetlen vállalat például több tízezer EV-t exportálhat Európába egy megrendelésben. Az uniós követelmények értelmében minden egyes exportált járműhöz külön nyilatkozatra lehet szükség, ami az EU több tízezer egyedi felülvizsgálatát eredményezné – egy olyan folyamatot, amely nem praktikus és nem végrehajtható üzemi szinten” – magyarázta a szakértő.
A cikk bírálta továbbá az Európai Bizottságot, amiért megpróbált külön tárgyalni az egyes autógyártókkal, miközben egyidejűleg szélesebb körű megbeszéléseket folytatott a Kínai Gépipari és Elektronikai Termékek Import és Export Kereskedelmi Kamarájával (CCCME), amely a kínai EV-gyártókat képviseli ebben az ügyben.
Arra utalva, hogy Brüsszel megközelítése aláásta a tárgyalásokba vetett bizalmat, a cikk hangsúlyozta, hogy „a tárgyalásoknak az egyenlőség és a kölcsönösség elvét kell tiszteletben tartaniuk”.
„Ha az érintett vállalatok semmilyen előnyt nem látnak, lehetetlen lesz hatékony eredményt elérni” – tette hozzá.
A cikk azt is megjegyezte, hogy az európai autógyártó cégek nagymértékben érdekeltek a kínai autógyártókkal való technikai együttműködés folytatásában, hogy felgyorsítsák saját átállásukat az új energetikai megoldásra. „Amint azonban az európai fél diszkriminatív intézkedéseket vezet be, a kínai vállalatok teljesen elveszítik a motivációt, hogy technikai együttműködést folytassanak európai vállalatokkal Kínában”.
A vámok küszöbön állnak, a következő fázisban a tárgyalások következnek
A pénteki videohívásra hivatkozva a cikk kiemelte, hogy „az európai fél először kezdeményezte a konzultációk során, hogy megoldásokat javasoljon a jelenlegi kérdésekre, ami pozitív elmozdulást jelez”. A cikk megjegyzi, hogy a hívás este 11 óra körül kezdődött Dombrovskis úr számára, aki a G20-ak kereskedelmi és beruházási minisztereinek brazíliai találkozóján vett részt, és a következő reggeli órákban folytatódott.
„A hívás során fontos konszenzus született: Mindkét fél egyetértett abban, hogy további konzultációkat folytatnak. Más szóval, még ha az Európai Bizottság a tervezett időpontban, október 30-án ki is adja végleges döntését, a megbeszélések folytatódhatnak, és Kína továbbra is tárgyalhat az európai féllel a vámok eltörléséről.” – tette hozzá.
A tárgyalások ezen új szakaszának egyik alapelve, hogy mindkét fél ragaszkodik az árvállalásokhoz, mint a megoldás eszközéhez – tette hozzá.
Mivel az EU végleges vámtarifái fenyegetnek, a cikk nem számolt meglepő fordulatra Brüsszel részéről, hanem jelezte, hogy a tárgyalások folytatódnak:
„Bár már kevesebb mint egy hét van hátra az EU végleges döntésének október 30-i időpontjáig, és rövid távon korlátozott a valószínűsége annak, hogy az európai fél részéről jelentős változások történjenek, a két fél közötti tárgyalások és konzultációk folytatódnak a végleges megoldás eléréséig” – jegyezte meg a cikk.
A pénteki magas szintű megbeszéléseket követően a cikk szerint az EU EV-tárgyalásokkal foglalkozó technikai csoportja hamarosan először utazhat Kínába – „ezt a lépést mind a kínai, mind az európai autógyárak üdvözlik” – írja a cikk.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU