BRICS Oroszországban: Az új világrend a Nyugat ballépéseire épít
Miközben több mint 30 államfő gyűlt össze a BRICS-csúcstalálkozóra Oroszországban, nem egy páriává vált állam elszigetelésének vagyunk tanúi, hanem egy új globális koalíció kialakulásának, amely megkérdőjelezi a nyugati hatalom alapjait.
A számok meggyőzőek. A BRICS-országok ma már a világ népességének 45 százalékát képviselik, és a világgazdaság közel 30 százalékát irányítják. A közelmúltban Egyiptommal, Etiópiával, Iránnal, Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emírségekkel való bővüléssel a blokk az egykor puszta rövidítésként elhíresült csoportból egy félelmetes, a globális dinamikát átformáló tömbbé vált.
Az e heti kettős csúcstalálkozó szimbolikája nem is lehetne szembetűnőbb. Miközben az IMF gazdasági testülete Washingtonban gyűlik össze, hogy megvitassa a növekvő globális adósságot és a recessziós félelmeket, a BRICS-országok Kazanyban találkoznak, hogy egy alternatív gazdasági jövőt tervezzenek. Ez a két világ összecsapása, amely tökéletesen érzékelteti sorsfordító pillanatunkat: a globális pénzügyek régi gárdája a hagyományos hatalmi csarnokokban ülésezik, miközben a feltörekvő gazdaságok felemelkedő koalíciója egy többpólusú pénzügyi rendet tervez. Az időzítés véletlen egybeesése kevésbé tűnik véletlennek, mint inkább az őrségváltás valós idejű lejátszódásának.
Az irónia éles. Éppen tavaly Putyin még a johannesburgi BRICS-csúcstalálkozón sem tudott részt venni, mivel az ICC elfogatóparancsa miatt Dél-Afrika kénytelen lett volna őrizetbe venni. Most pedig az egyik legnagyobb nemzetközi találkozót rendezi meg, amelyet Oroszország az ukrajnai inváziója óta látott. Az átalakulás figyelemre méltó, nemcsak a gyorsasága, hanem a globális diplomáciára gyakorolt hatása miatt is.
A kritikusok némileg joggal állítják, hogy a BRICS továbbra is túlságosan megosztott ahhoz, hogy komoly kihívást jelentsen a nyugati pénzügyi hegemóniával szemben. Különösen Kína és India rivalizálása szab természetes korlátokat az együttműködésnek. Irán és Szaúd-Arábia történelmi feszültségei nem fognak eltűnni pusztán azért, mert mindketten BRICS-tagságra törekszenek. Ezek jogos észrevételek, de nem veszik figyelembe a nagyobb stratégiai képet.
Nem egy egységes Nyugat-ellenes blokk kialakulásának vagyunk tanúi, hanem valami potenciálisan jelentősebbnek: egy olyan rugalmas keret kialakulásának, amely lehetővé teszi az országok számára, hogy ellenálljanak a nyugati nyomásnak anélkül, hogy minden kérdésben teljes összhangot követelnének meg. Ez egy kifinomult fedezeti stratégia, amely már most a hatékonyság jeleit mutatja.
A nyugati fővárosok válasza sokatmondó. Érezhető a nyugtalanság, mivel a hagyományos befolyásolási eszközök – szankciók, diplomáciai elszigetelés és pénzügyi nyomásgyakorlás – úgy tűnik, hogy elveszítik hatásukat. Az a tény, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a nyugati nemzetek kritikája ellenére elfogadta a meghívást a találkozóra, jól mutatja, hogy mennyire nehéz egységes frontot fenntartani Oroszországgal szemben.
Forrás: Arabian Busines