Az uniós zöld elmebetegség hatalmas balfogása, az energiasziget a tengeren
A tengeri szélerőműparkokat összekötő északi-tengeri energiasziget költségei a vártnál több mint háromszor magasabbnak bizonyultak. A tervezett 2,2 milliárd euró helyett az északi-tengeri energiaközpont ára várhatóan 7 milliárd euró lesz – jelentette október 24-én a De Tijd című belga lap.
A „zöld” zászlóshajóprojekt költségeinek ilyen meredek emelkedése évekre kihatással lesz a családokra és az iparra, és a nagy áramfogyasztók most a projekt szüneteltetését és végleges megállítását követelik.
A Febeliec, az ipari villamosenergia- és földgázfogyasztókat képviselő szövetség szerint a becslések szerint a költségek akár 8 milliárd euróra is rúghatnak. A kotrócégek még mindig a mesterséges belga Erzsébet hercegnő energiasziget építésével vannak elfoglalva, amely a tengeri energia központként fog szolgálni. A tervek szerint három tengeri szélerőműparkot tenger alatti kábelekkel kötnek össze a közeli északi-tengeri országokkal.
Emellett dán szélerőműparkokkal is összekapcsolódhat. Az ilyen parkok szélesebb hálózata segíthetne kiegyenlíteni az energiatermelés ingadozásait, kompenzálva a kevesebb széllel rendelkező területeket, mondták a szakértők – ami az időjárásfüggő energiaforrások esetében általános kihívás.
A belga energiaügyi szabályozó hatóság, a CREG figyelmeztette a kormányt a robbanásszerűen növekvő költségekre. Tine Van der Straeten (Zöld Párt) leköszönő szövetségi energiaügyi miniszternek nemrégiben írt levelében azt írta, hogy a beruházási költségek elérhetik a 7 milliárd eurót.
Amikor a parlamentben erről kérdezték, a zöld miniszter megtagadta a választ, azt állítva, hogy ez lehetetlen, mivel a helyszín még mindig építés alatt áll, és a pályázat egyes részei még folyamatban vannak. A belga nagyfeszültségű villamosenergia-átviteli rendszert üzemeltető Elia ugyanezt az érvet használta, hogy elkerülje a költségek nyilvánosságra hozatalát.
Eredetileg, amikor a pályázatot kiírták, a költségeket 2,2 milliárd euró körül határozták meg. Ez magában foglalta a sziget, a kábel-infrastruktúra és a szárazföldi összeköttetés megépítését. A kábel-infrastruktúra magas ára az oka annak is, hogy a Dániával való tervezett összeköttetésről lemondtak.
Az energiasziget megépítése része Belgium „alapvető infrastruktúrára” vonatkozó szövetségi beruházási tervének, amely az európai szabályozás szerint olyan besorolás, amely lehetővé tette az Elia számára, hogy adósságot vegyen fel, és a projekt költségeit több év alatt a háztartások és a vállalkozások energiaszámláin keresztül térítse meg.
A közelmúltban végrehajtott jelentős beruházásoknak köszönhetően az Elia tarifái 2025-től az energiaszigetet leszámítva máris megduplázódnak a korábbi évekhez képest, ami az ipari nagyfogyasztóknak potenciálisan több millió euróval többe kerülhet évente.
A Febeliec már október 21-én figyelmeztetett arra, hogy Belgiumban egyre nagyobb nyomás nehezedik az ipari tevékenységekre, ami miatt létesítményeket zárnak be vagy helyeznek át más területekre. Hozzátette, hogy az átviteli tarifák tervezett megduplázása, amely 2025. január 1-jén kezdődik, csapást jelentene.
„A hálózatból származó villamos energia MWh-nként mintegy 6 euróval drágul, ami több millió eurós többletköltséget jelent a legnagyobb fogyasztók számára, anélkül, hogy lehetőségük lenne arra, hogy ezeket a költségeket az eladási áraikban áthárítsák” – közölte a szövetség. „Hosszú távon ezek a költségek valószínűleg tovább fognak emelkedni az Elia nagy beruházási projektjei miatt, amelyek költségei várhatóan rendkívül magasak lesznek a vártnál”.
A testület figyelmeztetéssel zárta közleményét: „Azonnali politikai fellépés nélkül újabb tragédiák fenyegetnek hazánk ipari foglalkoztatása szempontjából”.
Forrás: Brussels Signal