Az USA kikéri magának, hogy az EU európai fegyvereket vásároljon
Washingtonnak „aggályai” vannak az európai fegyverek beszerzésének előtérbe helyezésére irányuló uniós lépésekkel kapcsolatban, mondván, hogy ez a stratégia gyakran nem a legolcsóbb vagy leggyorsabb módját kínálja annak, hogy fegyvereket juttassanak el Ukrajnának és más rászoruló államoknak – érvelt egy interjúban az Egyesült Államok leköszönő NATO-nagykövete.
Julianne Smith aki három évnyi szolgálat után távozik a POLITICO-nak adott interjújában tett megjegyzései a stratégiai autonómiának nevezett európai tervekkel kapcsolatos egyik legnagyobb vita középpontjába vágnak.
Szembenézve Donald Trump esetleges visszatérésével az amerikai elnökségbe, Franciaország vezeti azt a törekvést, hogy az EU katonailag önállósodjon. Az Európai Bizottság idén bemutatott védelmi ipari stratégiája szerint az EU 27 országa – amelyek közül 23 a NATO tagja is – azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra a beszerzési költségvetésük felét kizárólag uniós fegyverekre fordítsák – ez a cél 2035-re 60 százalékra emelkedik.
A transzatlantibb EU-tagok, például Svédország és Hollandiaezzel nem értenek egyet. Franciaország kritikusai azzal érvelnek, hogy Párizs egyszerűen csak a saját fegyveriparát védi, anélkül, hogy képes lenne felvenni a versenyt más szállító országok, például az Egyesült Államok és Dél-Korea mennyiségeivel és gyors szállításával. Lengyelország például a koreai fegyverek egyik fő vásárlója.
„Mindaz, amit a transzatlanti elkötelezett EU tagországok tesznek eléggé lenyűgöző és bátorító abban a tekintetben, hogy az EU felkészül arra, hogy nagyobb részt vállaljon a terhekből, amikor a védelemről és a biztonságról van szó” – mondta Smith, aki kedden fejezte be a NATO-nál töltött mandátumát. „Van-e az USA-nak aggálya azzal kapcsolatban, ahogyan néhány ilyen kezdeményezés kibontakozik? Persze.”
Kérdésünkre, hogy részletezze, azt mondta: „Amikor az európaiak kijelentik, hogy védelmi felszereléseket vagy fegyvereket csak Európán belül kellene vásárolni, feltesszük a kérdést: Nem akarják-e lehetővé tenni a tagországok számára, hogy bárhol megtalálják azokat az eszközöket, amelyekre szükségük van, és abban az ütemezésben, ahogyan szükségük van rájuk? És ez néha olyan országokba vezet, amelyek az Európai Unión kívül helyezkednek el.” Mondta a kis huncut amerikai NATO nagykövet, aki nem akart saját hazájára mutogatni, de mégiscsak kimondta, hogy az EU-nak amerikai fegyvereket kell(ene) vásárolni.
Forrás: Politico