Oroszország az elnöke a BRICS-csúcstalálkozónak Kazanyban
Hszi Csin-ping kínai elnök kedden az oroszországi Kazanyba indult a BRICS-csúcstalálkozóra – jelentette a Hszinhua állami hírügynökség. A kínai vezető a csúcstalálkozón várhatóan egyénileg találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal.
Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn egy szokásos sajtótájékoztatón elmondta, hogy az idei csúcstalálkozó középpontjában a kibővített BRICS-országok állnak majd. Hszi és Putyin szoros szövetségesek. Kína és Oroszország úgy jellemezte kapcsolataikat, hogy „nincsenek határok”.
A nyugati vezetők sürgették Hszit, hogy használja befolyását az orosz elnökre az ukrajnai háború befejezése érdekében. Lin hétfőn megismételte Kína álláspontját Oroszország ukrajnai háborújával kapcsolatban. „Kína álláspontja az ukrán válsággal kapcsolatban következetes és világos. Reméljük, hogy minden fél a de-eszkalációért dolgozik és elkötelezett a politikai rendezés mellett” – mondta.
Az Ugyancsak Kazanyba tartó indiai miniszterelnök , egy kissé hosszabb sajtóközleményben Modi utalt az idén júliusban Moszkvában tett látogatására is, és elmondta, hogy reméli a kétoldalú kapcsolatok további elmélyítését.
„A 2024 júliusában Moszkvában tartott éves csúcstalálkozóra építve a kazanyi látogatásom tovább fogja erősíteni az India és Oroszország közötti különleges és kiváltságos stratégiai partnerséget” – áll Modi közleményében.
Modi augusztus végén Kijevbe is ellátogatott. Mindkét országban készségét fejezte ki, hogy segítsen közvetíteni a konfliktus megállítására irányuló esetleges tárgyalások vagy erőfeszítések közvetítésében.
Oroszország ukrajnai inváziója óta India fenntartotta gazdasági kapcsolatait Moszkvával, és több orosz olajat kezdett vásárolni kedvezményesen, miután a nyugati szankciók elzárták a többi piacot.
A Putyin háborús gépezetének finanszírozásával kapcsolatos vádakat Újdelhi tagadja és azzal indokolja az olajvásárlások növelését, hogy India hagyományosan „stabil és baráti” kapcsolatokat ápol Moszkvával.
India ugyanakkor semleges álláspontot képvisel az ukrajnai háborúval kapcsolatban, és nem ítéli el nyíltan Oroszország invázióját, miközben igyekszik egyensúlyt teremteni Ukrajna nyugati szövetségeseivel fenntartott szoros kapcsolatai és Oroszország között.
Az ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel augusztusban folytatott találkozóján Modi hangsúlyozta, hogy kormánya a szuverenitás és a területi integritás tiszteletben tartása mellett száll síkra.
Forrás: DW