Orbán ősellensége, Magyar Péter sem bízik igazán az EU-ban
Az euroszkeptikus magyar miniszterelnök, Orbán Viktor és Európa-párti fő riválisa egy dologban egyetértenek: egyikük sem elkötelezett Brüsszel iránt.
Magyar Péter konzervatív, aki egykor Orbán belső köréhez tartozott Magyarországon, most a népszerű ellenzéki vezetőként veszi fel a versenyt vele. A 43 éves fiatalember alakulóban lévő pártja, a Tisza a júniusi európai parlamenti választáson a magyar szavazatok közel egyharmadát szerezte meg, és ezzel sikerült elérnie, hogy Orbán a legrosszabb politikai teljesítményét hozza 2010-es hatalomra kerülése óta. Magyar most európai parlamenti képviselő, a jobbközép Európai Néppártban ül (éppen abban, amelyből Orbán kilépett, mielőtt kirúgták).
De ha Brüsszel azt hiszi, hogy biztos szövetségesre talált Magyarban, akkor nagyon téved!
„EU-pártiak vagyunk, de nem vagyunk vakok, látjuk az EU hiányosságait és hibáit” – mondta Magyar a POLITICO-nak adott interjúban. Amikor a blokk zöld megállapodással, a migrációval és az uniós integrációval kapcsolatos politikájáról kérdezték, a magyar politikus egyszerűen elhárította a kérdést.
Magyar, a volt igazságügyi miniszter volt férje, aki korábban az Orbán-kormány csendes, magas rangú köztisztviselőjeként volt ismert, azzal nyerte meg a szavazókat, hogy a magyar kormány korrupciós és jogállamisági aggályait nevezte meg. Azt ígérte, hogy az EU zöld utat ad az esetlegesen több milliárdos európai pénzalapoknak, amelyeket Brüsszel befagyasztott a magyarországi illiberális politika miatt a tudományos szabadságjogok, az igazságszolgáltatás függetlensége és a LMBTQ+-ellenes törvények miatt.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az EU fő politikai irányával egyetért.
„Természetesen nem hiszünk az európai szuperállamban … az EU-nak segítenie kell a tagállamokat céljaik elérésében mindezen területeken, gyakran közös fellépéssel, néha megerősített együttműködéssel, és őszintén szólva néha azzal, hogy visszalépünk, és elismerjük, hogy a tagállamok nem egységesek a nézeteikben” – mondta Magyar.
Magyar és az EPP között az egyik legfontosabb nézeteltérés az, hogy nem támogatja, hogy fegyvereket küldjenek Ukrajnába. „Oroszország az agresszor, Ukrajnának joga van megvédeni magát, és nekünk támogatnunk kell Ukrajnát” – mondta a POLITICO-nak. „A támogatásunk pontos jellegét illetően azonban nem értünk egyet a Néppárttal”.
Magyarnak a 2026 tavaszán esedékes országos választásokig van ideje arra, hogy megváltoztassa az ország EU-ellenes irányvonalát. Frissen megválasztott EP-képviselőként Brüsszelből fogja vezetni az akciót, és reméli, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök és az Európai Néppárt támogatását élvezheti.
Az EU előkészítette számára a terepet, hogy október elején Strasbourgban vitázzon Orbánnal, amikor mindketten részt vettek az Európai Parlament plenáris ülésén. Orbán kezet fogott Magyarral; egy évtized óta először tette ezt egy jelentős ellenzéki vezetővel.
Magyar ezt „történelmi eseménynek” nevezte.
Magyar szerint ez a szembenézés volt az első példa arra, hogy von der Leyen és más néppárti személyiségek hogyan támogathatják őt az országos választások előtt – és segíthetnek neki megkérdőjelezni azt a felfogást, hogy az „európai bürokrácia” a „magyar emberek ellensége”.
Brüsszel számára Magyar esélyt jelent arra, hogy Magyarországot visszahozza a nyájba, miután Orbán évek óta egyre inkább ellenzi az uniós intézményeket. Ha az EU vezetői ennyire kiállnak mellette, Magyar szeretné, ha az ő elképzelése szerint támogatnák és elfogadnák azt, amit ajánl.
Von der Leyen november 7-én Budapestre látogat, hogy részt vegyen az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján, és Magyar reméli, hogy ezt az alkalmat kihasználva négyszemközt találkozhat vele, beszélhet újságírókkal, és beszélhet diákokkal az Erasmusról és az EU-ról.
Arra a kérdésre, hogy von der Leyent és az EPP-t szoros szövetségesnek tekinti-e, Magyar azt mondta: „Nem hiszem, hogy vannak igaz barátaim az Európai Parlamentben”.
Forrás: Politico