Az olasz kormány megtiltott, hogy az olasz nők külföldre menjenek béranyaság útján gyereket vállalni
Az ország parlamentje október 16-án fogadta el a gyakorlatot kriminalizáló törvényt, a szenátus 84 szavazattal 58 ellenében hagyta jóvá a törvényt. Az olaszok, akik béranyaságot keresnek olyan országokban, mint az Egyesült Államok vagy Kanada, ahol ez a gyakorlat legális, mostantól akár két év börtönbüntetésre és 1 millió eurós (1,1 millió dollár) bírságra számíthatnak.
Giorgia Meloni miniszterelnök szerint a tilalom a nők jogainak és az úgynevezett hagyományos családi értékeknek a védelmét szolgálja. „A törvényjavaslat, amely a méh bérbeadását általános bűncselekménynek tekinti, végre törvényerőre emelkedett” – írta Meloni egy közösségi médián közzétett bejegyzésében, és »józan ész normájának nevezte a női test és a gyermekek árucikké válása ellen«.
A jogszabály kiterjeszti a béranyaság Olaszországon belüli, 2004 óta érvényben lévő tilalmát.
Bár az új törvény minden párra egyformán vonatkozik, az aktivisták szerint az azonos nemű párokat különösen súlyosan érinti. A mediterrán országban csak heteroszexuális pároknak van lehetőségük örökbefogadásra.
A béranyaság számos európai országban, köztük Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Svédországban is tilos.
Forrás: DW