Az EU és az Öböl-menti országok vezetőinek első csúcstalálkozóján nem volt egyetértés Ukrajna kérdésében
Az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői a maga nemében először találkoztak szerdán Brüsszelben az Öböl-menti országok vezetőivel. A napirend nagy részét a két folyamatban lévő közel-keleti és ukrajnai konfliktus foglalta el.
Az EU szorosabb együttműködésre törekszik az Öböl-menti Együttműködési Tanáccsal (GCC), amelynek tagjai Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek. „Európában és az Öböl-menti térségben közös az az őszinte vágy, hogy sokkal többet dolgozzunk együtt és hidakat építsünk” – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Annak ellenére, hogy olyan témák, mint a kereskedelem, az energia és az éghajlatváltozás mind napirenden voltak, az Izrael által az Irán által támogatott libanoni Hezbollah és a Hamász fegyveresei ellen a Gázai övezetben folytatott háború kérdései domináltak.
„A béke általában akkor jön el, ha értelmes emberek ülnek egy asztalhoz, és tudjuk, hogy az Öböl-menti országok közül sokan segítettek ebben, és remélem, hogy továbbra is egyesítjük erőinket”.
Ami az Ukrajnában zajló orosz inváziót illeti, a két csoport nehezen talál egységes álláspontot, mivel több GCC-országnak jobbak a kapcsolatai Oroszországgal, mint az uniós államoknak.
Forrás: DW