Orbánnak igaza van: egy tanulmány kimutatta, hogy a partnerországoknak nyújtott uniós támogatások európai vállalatokhoz kerülnek vissza
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a Global Gateway projektek több mint 60%-a európai vállalatok javát szolgálja, ami azt jelenti, hogy fennáll a veszélye annak, hogy az Európai Unió (EU) a kereskedelmi és geopolitikai érdekeit szolgálva eltéríti a segélyezési költségvetését az igazi támogatásoktól az európai nagyvállalatok támogatásához.
Az Európai Bizottság 2021 végén indított Global Gateway stratégiájának eredeti célja az lenne, hogy a magánszektor mozgósításával hozzájáruljon az EU feltörekvő és fejlődő partnerországainak fejlődéséhez, különösen a digitális technológia, az energia, a környezetvédelem, az egészségügy és az oktatás területén.
E kezdeményezés keretében az EU projekteket finanszíroz Latin-Amerikában és a Karib-térségben, a Közel-Keleten, az ázsiai és csendes-óceáni térségben, valamint a Szaharától délre fekvő afrikai országokban, azzal a szándékkal, hogy 2027-ig akár 300 milliárd eurónyi beruházást mozgósítson.
Annak ellenére azonban, hogy Brüsszel a partnerországok fejlődését elősegítő kezdeményezésként mutatja be, a Counter Balance, az Eurodad és az Oxfam október 9-én, szerdán közzétett tanulmánya szerint a stratégia valójában az EU külpolitikai céljait helyezi előtérbe.
A tanulmány szerint ráadásul a 40 elemzett Global Gateway kiemelt projektből 25 esetében legalább egy európai vállalat profitált a spin-offokból, köztük olyan nagyvállalatok, mint a Siemens, az A.P. Moller Group, a SUEZ és a BioNTech.
Az elmúlt két évben indított 225 projekt közel fele (49%) az éghajlati és energiaágazatban valósult meg, ezt követte a közlekedés (22%) és a digitális infrastruktúra (13%). Az oktatás és az egészségügy volt a legalacsonyabb prioritású terület, a projektek mindössze 7%-át, illetve 9%-át tették ki.
A jelentés a kezdeményezés felépítésével kapcsolatos aggályokra is felhívja a figyelmet: a déli országok ki vannak zárva a döntéshozatali és prioritás-meghatározási folyamatokból, miközben az uniós tisztviselők szoros ellenőrzést gyakorolnak a projektek finanszírozásáról szóló döntések felett.
Forrás: Euractiv